Очаква се Украйна да разполага до края на април с 12 подготвени бригади, всяка съставена от 4000 войници, които да изнесат основната тежест на предстоящата украинска контраофанзива. Войниците в 9 от тези бригади са тренирани в страни-членки на НАТО и от военни инструктори на Алианса според изтеклите в "Пентагонлийкс" документи.
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
Ядрото на подготвяните от НАТО бригади са украински ветерани с опит, но основната част са новобранци, които обаче са тренирани от опитните западни експерти. Основата на обучението – как се провеждат офанзивни операции, с подкрепата на танкови и артилерийски части. За успеха на тези операции комуникационната координация е считана от мнозина специалисти за най-важна.
На ниво тренировки отзивите са прекрасни. Но тренировките са едно, а бойните действия – друго. Руснаците са много добри в електронната война – заглушаване на комуникации, а всичко като комуникация и координиране над ниво "взвод" на фронта в Украйна е много трудно.
Украинците ревниво пазят информацията и детайлите по дълго подготвяната контраофанзива, но се очаква ударът да е в Южна Украйна, с посока Крим: Крим е ключът: Анализ на украинската контраофанзива от генерал Бен Ходжис (ВИДЕО). Очаква се обаче украинците да използват редица заблуждаващи маневри, да създадат "димни завеси" за руснаците с помощта на западните разузнавателни данни и така да увеличат шансовете си за успех. Американски официални лица се надяват, че украинците вече имат достатъчно оръжие за успех след доставките от последните два месеца, защото залогът на украинската операция е огромен – при неуспех Украйна може да бъде принудена да търси мирни преговори с Русия от неизгодна позиция, за замразяване или дори прекратяване на войната (без да си е върнала нейното), пише The York Times.
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
“Всички погледи са вперени в тази контраофанзива. Всеки се надява, може би дори твърде оптимистично. Тя обаче ще определи ще има ли щастлив край за украинците – за връщане на територии и създаване на повече тежест, с която да се седне на масата за преговори“, коментира Александър Вершбоу, бивш американски посланик в Русия.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
Подобно на доста западни медии, и в The New York Times се лансира тезата, че според неназовани американски официални лица контраофанзивата едва ли ще преобърне нещата на бойното поле драматично в полза на Украйна. Посочва се и, че битката за Бахмут е намалила резервите от боеприпаси на украинците, а те са дали ценни жертви в някои от най-опитните си формирования. В това отношение опасението е, че независимо от резултата, контраофанзивата ще доведе до сериозно изчерпване на запасите от ракети и снаряди на Украйна и западните съюзници няма да могат да възстановят нивото, с което Киев разполага сега. Отделно, Русия все още е държавата с много по-големи ресурси от Украйна и това кара Москва все още да вярва, че победата е постижима – с количество, а не с качество. За Кремъл времето е на страната на Русия – там все още са убедени, че Западът в крайна сметка ще отстъпи в надпреварата на влагане на ресурси.
И все пак украинската армия може отново да изненада всички – особено предвид състоянието на руската армия, а именно: многократни примери за лошо командване, нисък боен дух, много жертви при опити за постигане на тактически успехи със съмнително стратегическо значение като превземането на Бахмут. "Оптимист съм, че тази и следващата година Украйна ще има инициативата. Но трябва да сме реалисти – няма да има един грандиозен магически момент, който да доведе до разпада на Русия", коментира британският министър на отбраната Бен Уолъс.
А за Путин стратегическата цел остава – да подчини Украйна, ако не може военно и чрез завладяване, то политически. Евентуалният успех на контраофанзивата е условие за мирни преговори, но трудно руският диктатор ще седне на тази маса, смятат неназовани американски и европейски официални служители.
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
ОЩЕ: Съобщения за редица украински обстрели при Днепър и в Токмак