Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Human Rights Watch: Кремъл загуби връзка с населението

07 октомври 2019, 20:00 часа • 2648 прочитания

Докато демонстрациите срещу глобалното затопляне бяха забранени от правителството на Путин общественото внимание бе привлечено от случаи на локално замърсяване на околната среда, пише германското издание Bild.

Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна

Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена

"Боклучийските" протести в Архангелск продължават вече няколко месеца. Протестиращите не напускат палатковия лагер, за да попречат на строителството на сметище. На това място трябва да появи едно от най-големите сметища в Европа, без да е искано съгласието на местните жители за това. Срещу нарастващото ниво на замърсяване протестиращите нееднократни излизаха през последните месеци. "Искаме да дишаме!", е девизът на демонстрациите, в които участва значителна част от населението. Тези случаи са проява на нарастващото недоволство сред хората от общия провал на правителството в Москва и отношението към тях, казва Татяна Локшина, директор на руската програма на правозащитната организация Human Rights Watch.

"Кремъл загуби връзка с населението. Властта вече не разбира какво тревожи хората и все повече греши в сметките си. Освен това държавният апарат по натиск на несъгласните все повече излиза извън контрол. Той е раздут и претоварен, репресиите стават хаотични", допълва още Локшина.

Днешното младо поколение по-малко се страхува от репресии, в сравнение с предишното. Независимо от жестоката реакция на специалните сили волята на протестиращите не е сломена. Колкото по-безцеремонно действа правосъдието и органите за безопасност, толкова повече тя се усилва, отбелязва изданието.Според Локшина Кремъл е нарушил негласната договорка, която действаше до сега:

Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО

Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)

"Ако нямаш отношение към политиката не те закачат и няма от какво да се страхуваш. Те показаха, че това повече не действа, когато осъдиха на 3,5 години затвор участник в протестите. Като цяло ситуацията през тази година се влоши. Появиха се нови ограничения за свободата на мнението, нараснаха репресиите срещу критиците на Кремъл.

Според Локшина в Европа трябва повече да се говори за това:

"Когато говорим за Русия, най-често става въпрос за войните в Украйна и кирия или за намесата на Путин в американските избори и фалшивите новини. Но вътрешната политическа ситуация не трябва да изпада от зрителното поле. Вниманието на Европа е важно, преди всичко за арестуваните."

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес