Дебнат нелоялни търговци: За какво да внимавате при пазаруване за Великден

03 април 2025, 10:40 часа • 595 | прочитания

Тази година празнуваме Великден на 20 април 2025, което означава, че може би вече сте започнали да търсите продукти за празничната трапеза. За съжаление, на родния пазар има много недоброжелателни търговци, които могат да ви измамят. Габриела Руменова, основателят на онлайн платформата "Ние, потребителите", даде пред БНТ няколко насоки за какво да внимавате, когато пазарувате за Великден.

При избора на яйца

При избора на яйца за Великден потребителите да обръщат внимание на маркировката им, за да се информират за начина на отглеждане на кокошките носачки, страната на произход на продукта, размер на яйцето и срок на годност. Тя обясни, че всяко яйце върху черупката трябва да има печат. „Първата цифра показва как са отглеждани кокошките. С 0 се обозначават биологично отглежданите, с 1 - свободно отглежданите, с 2 – подово отглежданите и с 3 – отглежданите във ферми с клетки. След тази цифра стои обозначение за страната на произход, в която е било снесено яйцето. Размерите XL, L, М и S също трябва да се имат предвид, когато се преценява цената на яйцето. Важно е да се знае, че срокът на годност е максимум 28 дни от датата на снасяне на яйцето.

Още: Как да боядисаме яйцата за Великден само с естествени бои от природата

За боядисването на яйцата Руменова посъветва да се предпочитат естествени багрила от билки, плодове и зеленчуци, за да се избегнат вредните ефекти от изкуствените оцветители. При покупката на предварително боядисани яйца рисковете са свързани с това, че не може да се проследи информация за яйцата и за боите, не се знае как са съхранявани преди и след сваряването. За да останат безопасни, максималният срок за съхранение след като са сварени и то в хладилник е до седмица.

При избора на козунаци

При избора на козунаци да се внимава също за изкуствени бои и консерванти, но и за нелоялни практики. „При поставянето на козунаците и други великденски стоки в кошници и на специално обособени щендери в търговските зали умишлено или по небрежност на служителите в магазина или поради разместване от страна на клиентите се стига до несъответствие между етикета и поставения в близост продукт“, даде пример тя.

При избора на агнешко месо

Още: За празниците през април и май: Каква заплата трябва да получаваме?

Когато купуват агнешко месо, потребителите могат да се ориентират за произхода му по цвета на маркировката – синият цвят показва произход България, а червеният цвят – произход, различен от българския. Трябва да се обръща внимание и дали месото е размразено след дълбоко замразяване или е охладено, както най-често се посочва, но невинаги е коректно. В навечерието на Великденските празници традиционно Българска агенция по безопасност на храните извършва масирани проверки в търговската мрежа за наличието и верността на тази информация, а при съмнения от страна на потребителите, може да се подават сигнали на горещия телефон на БАБХ: 0700 122 99 и през онлайн формата на сайта.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Весела Софева
Весела Софева Отговорен редактор
Новините днес