В статия, публикувана от Проджект синдикейт бившият върховен представител на ЕС по въпросите на външната политика Хавиер Солана обръща внимание на предстоящия референдум в Македония за договора за името и значението на това споразумение за решаването на други двустранни спорове.
Преспанският договор, пише Солана "предлага устойчив модел за разрешаване на спорове на други места, защото той олицетворява цялостен подход за решаване на конфликти въз основа на обещание за взаимно споделени дългосрочни ползи", давайки за пример член 15 от споразумението с Гърция, който се отнася до сътрудничество в областта на образованието, културата, технологиите...
"Този договор между страни с дългогодишен спор е вдъхновение за един регион, който остава заплетен в спорове около етническите и националните идентичности. Балканите - и не само на Балканите - имат нужда от нова история въз основа на реалните приоритети на народа, което е точно това, което предвижда Преспанският договор ", смята бившият шеф на европейската дипломация.
За пример Солана дава спора между Косово и Сърбия, както и политическото напрежение в Босна и Херцеговина и Република Сръбска.
Но, смята Хавиер Солана, ако "седмицата завърши добре", т.е., ако бъде приет договора от страна на гражданите в Македония, той ще върне надеждата за региона.
"Ако Преспанският договор показва нещо, то е, че нито един конфликт не може да остане нерешен, когато дипломатическата креативност и политическата воля дадат плодове", смята Солана.
Ако Преспанският договор мине, това ще означава и противопоставяне на "глобалното завръщане към шовинизма", цитира МКД.
"Във време, когато толкова много държави изглежда, че имат намерение да строят стени, би било иронично и дълбоко приятно да се види, че Балканите изграждат мостове", пише Солана, цитиран от БГНЕС.
Той приветства лидерството и смелостта на двамата премиери Зоран Заев и Алексис Ципрас и припомни, че и двамата са изправени пред силни атаки от вътрешните опозиции.