Новината, че Гърция ще разшири морската си граница с 6 до12 морски мили в Йонийско море, последвана от информация, че гръцкият външен министър Никос Дендиас преди това е разговарял по телефона с албанския премиер Еди Рама и съобщението, че скоро ще посети Тирана, предизвика реакции в Албания.
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
Гърция расте - разширява териториалните си води в Йонийско море
Първата реакция дойде от Рама, който в отговор на гражданин във Facebook написа, че „морето и сушата не се дават като подаръци“.
"Моретата и сушата не се дават като подаръци, приятелю, така че преди да обсъждате подобни теми, седнете, четете, получете информация", написа Рама.
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
Опозицията, чрез своя бивш външен министър, университетския професор Тритан Шеху, обвини Рама, че "който е заклеймил споразумението за морска граница през 2019 г., сега, когато Гърция разширява териториалните си води до 12 мили в Йонийско море, мълчи".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
Шеху подчерта, че това са дейности на напускащо правителство, което е "пълно с грехове". Той изтъкна, че именно такива абсурдни и преднамерени дейности във външната и регионалната политика са нанесли безкрайни щети на страната в отношенията и позицията й в процеса на интеграция и загуба на ролята й за стабилността на региона.
Албанското министерство за Европа и външните работи заяви пред „Гласът на Америка“, че разширяването на морската граница на Гърция няма нищо общо с албанско-гръцката водна граница.
„Това е проблем, който се регулира от международното право и конкретно с Конвенцията за морското право от 1982 г. (UNCLOS)“, се казва в изявление.
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
Министерството посочва, че Албания и Гърция като съседни държави, които поделят морските зони, вече са поели ангажимент да постигнат ново споразумение „в духа на взаимното разбиране и интерес, основаващо се на принципите и нормите на морското право, международната практика и зачитането на решението на Конституционният съд. "След лавината от реакции в социалните мрежи, късно снощи вицепремиерът Ерион Браче призова за „спокойствие“, като гарантира, че „нито един сантиметър не е взет от страната. Той призова за спокойствие, защото "никой не е нападнал Албания, никой не е окупирал суша и море". Освен това той обясни, че сушата и морето са гарантирани от националното и международното право. Браче припомни и сделката от епохата на Демократическата партия, която той нарече неконституционна и резултат от действията на деградирало правителство.
"Успокойте се. Истерията не е наша сила, а наша слабост. Обръщам се към всички вас, които обичате да коментирате с часове в социалните мрежи: успокойте се. Никой не ни окупира, нито ни взема суша и море! Земята, морето и всичко останало, което Бог ни е дал в тези части, са гарантирани от международните и национални закони, те не се защитават с истерия, а със знание, мир, разум, закон, страст и любов за всеки сантиметър земя и море“, пише Браче.
Въпросът за морската граница между двете страни е тема, която често се повдига в Албания и често се посочва като гръцко условие за членството на Албания в ЕС.
На няколко пъти бяха организирани протести срещу „намерението на правителството да отстъпи част от териториалните води на Гърция“, с твърденията, че това е „национално предателство и ако то е условие за получаване на дата за преговори с ЕС, то не трябва да се случва“.
През април 2009 г. тогавашните министри на външните работи на двете страни Люлзим Баша и Дора Бакояни подписаха споразумение за морска демаркация в Тирана в присъствието на премиерите Сали Бериша и Костас Караманлис. Но Конституционният съд в Албания на следващата година обяви сделката за неконституционна.
Експерти в областта твърдят, че Бериша е „дал“ на Гърция повече от 200 квадратни километра морска територия, принадлежала на Албания, където се смята, че има големи нефтени и газови находища.
* Информация МИА, превод БГНЕС.