Оръжието за Украйна, което Запада дава, продължава да се увеличава. Съединените щати и Великобритания вече поеха ангажимент за доставка на бронирани машини M2 Bradley и AMX-10 RC, но доставките на построените в Германия Leopard 2 и британския Challenger 2 представляват ново ниво на развитие - оръжие, което увеличава залозите.
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
14 машини за Украйна: Британският танк, който никога не е унищожаван в битка (ВИДЕО)
Това се случва, тъй като собственото въоръжение на Украйна все повече се амортизира и тъй като стотиците съветски по проект танкове в инвентара на НАТО все повече се изчерпват, макар да са доставени на украинската армия в огромни количества, пише американското издание Military Watch. Изданието е с етикет "ниска достоверност" в проверка на Media Bias/Fact Check (MBFC) и изрично е отбелязано, че нерядко удобни за руската пропаганда тези намират почва в негови материали. Освен това, Military Watch Magazine не дава достъп до това чия точно собственост е - проверка на Actualno.com на регистрацията на домейна на списанието показа, че тази информация е скрита, но плащането на домейна става от Аризона. Няма обаче законово задължение на самия сайт да има подробности за собствеността му.
Докато НАТО имаше ограничен успех в стремежа си да придобие и прати на Украйна съветски танкове от незападни източници, като само от Мароко се очакваше да направи значителни доставки на собствените си Т-72, Алиансът прибягна до изпращане на по-стари машини, включително словенски Т-54/55, които за първи път влязоха в експлоатация през 1950 г.
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
Полша, Великобритания и Испания разполагат с резервни танкове Leopard 2 или Challenger 2, но Полша наскоро подписа договори за нови машини, включително 250 американски танка M1A2 Abrams и няколкостотин южнокорейски K2s. Испания разполага с няколко дузини Leopard 2A4 на склад, като се очаква Великобритания да "пенсионира" много от своите Challengers 2s в близко бъдеще, тъй като е предоставено финансиране само за модернизиране на 148 от тях до стандарта Challenger 3. Много Challenger 2 вече са оставени в склад.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
И двата класа танкове с 65-70 тона маса са доста по-тежки от тези, с които Украйна разполага в момента, и ще изискват значително повече гориво и поддръжка, както и нови видове 120-милиметрови боеприпаси, с които страната в момента не разполага в голямо количество. Тежестта на западните модели ги прави по-неподходящи за тесни пътища или в градовете, а липсата на автоматични зареждащи устройства означава, че ще изискват 33% повече екипаж от съветските танкове. Въпреки това, доставките на резервни части, боеприпаси и подобрения вероятно ще бъдат по-малки от тези, необходими за танковете от съветски тип, които Украйна в момента не произвежда.
На 11 януари полският президент Анджей Дуда заяви, че в Украйна ще бъде прехвърлена рота Leopard 2 - общо 14 машини. Не се очаква те да бъдат разположени близо до фронтовите линии, а вместо това ще бъдат доставени, за да се запознаят украинските сили с тях и да улеснят по-плавния преход към този клас танкове в бъдеще. В момента Полша има над 240 Leopard 2 в експлоатация, като се очаква придобиването на K2 да позволи постепенното им извеждане от употреба. Това кара Military Watch да говори как едва ли западните танкове биха стигнали до фронта, като дава примери, че турците не били доволни от Leopard 2 в Сирия, а Ирак недоволствал от M1 Abrams при употреба срещу "Ислямска държава". Само че точно с M1 Abrams САЩ реализира "Пустинна буря" в началото на 90-те години на XX век в Ирак и то със светкавично бърз успех.
В петък, 20 януари, се очаква поредна среща в т.нар. формат "Рамщайн", кръстен на едноименната американска военна база в Германия, се очаква решение за доставката на Leopard 2 на Украйна. Към момента е видимо, че Германия не иска да прати машини първа, а някой друг да го стори преди това.
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
ОЩЕ: Танкове "Леопард" за Украйна - призив на Фон дер Лайен пред НАТО
Превод: Ганчо Каменарски