Агенцията по храните и лекарствата на САЩ (FDA) се превърна от организация, която се финансира изцяло от данъкоплатците в такава, която все повече се финансира от потребителски такси, плащани от производители, които подлежат на регулация от нея.
Днес солидна от бюджета на агенцията идва именно от тези потребителски такси, които компаниите плащат, когато кандидатстват за одобрение на медицинско изделие или лекарство.
Около 45% от бюджета на FDA, или 2,7 милиарда долара, идват от такси за потребители в индустрията, според информационен лист, публикуван от FDA през ноември 2020 г. Останалите 55% или 3,2 милиарда долара идват от федерално финансиране.
Допълнителна разбивка на общия бюджет на агенцията показва, че в зависимост от отдела обаче таксите на индустрията могат да представляват по-голямата част от финансирането.
За регулаторни дейности, включващи лекарства за хора (които представляват една трета от общия бюджет на агенцията), 65%, или около 656 милиона долара, се финансират от такси за потребители в индустрията.
За биологичните продукти, които включват ваксини и представляват 7% от общия бюджет на FDA, таксите на индустрията плащат около 40% или около 337 милиона долара.
Въпреки че има опасения, че базираното на индустрията финансиране – което се е увеличило с близо 42% между фискалните години 2017 и 2021 г. – може да представлява конфликт на интереси, FDA заяви, че решенията му за одобрение на лекарства са независими от това откъде идва финансирането.
Разкритието за финансирането на FDA дойде след провокативна статия на Каролайн Чен от ProPublica, в която авторката оспорва обективността на FDA при одобряването на нови лекарства.
В статията Чен твърди, че агенцията е задължена на биофармацевтичната индустрия, която плаща три четвърти от бюджета на FDA, използван за процеса на преглед на лекарствата.
Откога частни компании финансират държавната агенция?
От създаването на FDA според Закона за чистите храни и лекарства от 1906 г., доларите на данъкоплатците бяха основният източник на финансиране на агенцията.
Но всичко това се промени с появата на ХИВ през 80-те години, когато търсенето на експериментални лекарства се сблъсква с бавния процес на одобрение на агенцията. Този процес – поради недостатъчно финансиране и липса на персонал – обикновено е отнемал 10 години до този момент.
През 1992 г. Конгресът приема Закона за таксите за потребители на лекарства с рецепта, който позволява на федералната агенция да събира такси от компании, които „произвеждат определени човешки лекарства и биологични продукти“, става ясно от уебсайта му.
Превод и редакция: Тодор Беленски