Военният експерт, главен редактор на Defence Express Олег Катков, обясни какви са пречките пред предоставянето на бронетехника от европейските страни в Украйна.
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
"Първият проблем е, че когато говорим за европейския сегмент на НАТО, няма толкова много бронирани машини, особено танкове. Практиката показва, че същата танкова бригада, базирана на Leopard 2, въпреки усилията на много страни, не е била сформирана. Имаше танкове за малко повече от конвенционалните два танкови батальона на "Леопард-2“, каза Катков пред украинското издание.
В допълнение към това, отбеляза експертът, темповете на възстановяване на бронетанкова техника в Европа, в частност на танкове Leopard-2, „като цяло не са впечатляващи“. По думите му още през април 2023 г. Нидерландия и Дания са обявили, че ще ремонтират 11-14 танка Leopard-2 и ще ги предадат на Въоръжените сили на Украйна.
ОЩЕ: Зеленски: Русия си играе с живота на украинските военнопленници (ВИДЕО)
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
"Буквално преди седмица Министерството на отбраната на Нидерландия съобщи, че Rheinmetall току-що е завършил основен ремонт на тези две машини. Такива, за съжаление, са реалностите на европейския отбранително-промишлен комплекс, няма друг Rheinmetall, няма друг немски промишлен комплекс Всичко това е обективно негативен фактор, който показва, че е трудно за европейските партньори да предоставят такава отбранителна техника като танкове“, отбелязва военният експерт.
Година на тежки боеве
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
В същото време той отбеляза, че в Украйна пристигат шведски бойни машини за пехотата CV90 и друга бронирана техника. „Но когато говорим, че тя ще бъде прехвърлена от запасите, трябва обективно да разберем, че европейският сегмент на НАТО няма същите резерви, каквито имат САЩ“, подчерта експертът. Също така, според него, САЩ трябва да имат възможност да възстановяват и ремонтират оборудване, за да го прехвърлят в Украйна. Но поради факта, че Съединените щати все още не могат да се споразумеят за 60 милиарда долара помощ за Украйна, невъзможно е да се договорят доставките на нови оръжия за Украйна.
Както пишат анализаторите на Forbes, в годината на тежки боеве след получаването на първия германски танк Leopard 2 украинската армия е загубила най-малко 12 танка. Въпреки това много повече танкове Leopard 2 бяха повредени, отколкото унищожени, и украинците смятат, че има реални проблеми при ремонта на повредените танкове и връщането им в експлоатация.
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
Украинската агенция УНИАН припомня, че Германия е обещала през 2024 г. на Украйна допълнителни доставки на артилерия и артилерийски боеприпаси и над 80 танка Leopard 1г. На Киев също са обещани доставки на бронетранспортьори, инженерни танкове, включително за полагане на мостове, 450 защитени превозни средства, системи за разминиране, дронове, радари и разузнавателни системи.