Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ето кои са петте държави с най-високи военни разходи, България с огромен ръст

27 април 2020, 16:00 часа • 11838 прочитания

На първите пет държави по военни разходи – САЩ, Китай, Индия, Русия и Саудитска Арабия, се падат общо 62 % от общия обем военни разходи в света.  През 2019 г. общите военни разходи на държавите по света са възлезли на 2,2 % от глобалния БВП.

Това се посочва в доклад на Международния институт за изследване проблемите на мира в Стокхолм, предава ТАСС.

Разходите на САЩ за военни нужди за 2019 г. са се увеличили с 5,3 %, като са достигнали 723 милиарда долара или 38 % от световния обем.

Американският ръст е равен на целия военен бюджет на Германия за 2019 г. Според експертите, ръстът на американските военни разходи до голяма степен се базира на усещането за възобновено военно съперничество между големите държави.

Китай и Индия оглавяват азиатския рейтинг с най-високи военни разходи в региона. През 2019 г. Китай е похарчил за военни нужди 261 милиарда долара, а Индия – 71,1 милиарда долара.

Според данните в доклада, напрежението в отношенията на Индия с Пакистан и Китай и съперничеството с тях е един от основните двигатели на ръста на техните военни разходи.

Москва пък попада на четвърто място в света по военни разходи,  Според данните в него, за 2019 г. Русия е похарчила 65,1 милиарда долара или 3,9 % от БВП.

Най-големият глобален обем на разходи за въоръжаване в света през последното десетилетие е отбелязан през 2019 г. – 1,917 трилиона долара, което е с 3,6 % повече в сравнение с 2018 г.

През периода 2017 – 2018 г. военните разходи на Русия са намалявали, а бюджетът за отбрана е бил 61,4 милиарда долара, което постави страната на шесто място в световната класация. През 2019 г. военните разходи са се увеличили с 4,5 % и са достигнали 65,1 милиарда долара, отчита докладът.

Едновременно с това има спад на военните разходи на Саудитска Арабия с 16 %, което е наредило страната от трето на пето място и е „изкачило“ Русия на четвърто.

В Европа водеща по ниво на военните разходи за 2019 г. е Германия, чийто военен бюджет е увеличен с 10 % и е достигнал 49,3 милиарда долара.

„Отчасти ръстът на военните разходи на Германия може да се обясни с усещането за нарастваща заплаха от страна на Русия, което се споделя от много държави-членки на НАТО“, смятат експертите. Разходите за военни нужди на Франция и Великобритания, обаче, остават сравнително стабилни.

По отношение на Източна Европа също се забелязва ръст на военните разходи при редица държави-членки на НАТО. В България те са се увеличили със 127 %, което се обяснява основно с плащането на сумата за закупуване на нови бойни самолети. В Румъния този ръст е 17 %.

В доклада на института се подчертава са разгледани и военните разходи в Субсахарска Африка, където на територията на държавите от този регион има множество въоръжени конфликти. Ръст на разходите има в Централноафриканската република с 8,7 %, в Демократична република Конго с 16 % и в Уганда с 52 %.

Обемът на военните разходи в Южна Америка през 2019 г. остават непроменени – 52,8 милиарда долара, от които 51 % се падат на Бразилия.

В Африка общите разходи за военни нужди са се увеличили с 1,5 % и са достигнали 41,2 милиарда долара, а в Югоизточна Азия сумата за тях е 40,5 милиарда долара, което е увеличение с 4,2 % спрямо 2018 г.

Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес