Няма данни, които недвусмислено да показват, че пациентите с астма са изложени на по-висок риск от развитие на коронавирусна инфекция или тежко протичане на заболяването. Това съобщи пред ТАСС Наталия Пшеничная, заместник-директор по клинична и аналитична работа на Централния изследователски институт по епидемиология на Роспотребнадзор. Респираторните вируси, един от най-честите причинители на обостряне на астмата, засягат пациентите по различни начини, каза тя. Така, например, риновирусът се счита за основния индивидуален фактор на неговото обостряне, а коронавирусът е един от най-малко идентифицираните.
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
Медикът посочва, че астмата е свързана с по-сериозно заболяване по време на грипни епидемии, включително необходимостта от механична вентилация както при възрастни, така и при деца. "Неотдавнашно проучване, включващо пациенти на различни възрасти, показа, че експресията на ACE2 рецепторите е по-ниска при пациенти с висока алергична сенсибилизация. От друга страна, експресията на активатора на протеиновия протеин TMPRSS2 е по-висока при същите тези пациенти. Това може потенциално да повлияе на по-ниската чувствителност на коронавируса", добави епидемиологът.
Пшеничная отбеляза, че има и доказателства в подкрепа на употребата на инхалаторни кортикостероиди, които могат да бъдат полезни в борбата срещу коронавирусните инфекции. Системните кортикостероиди обаче могат да бъдат свързани с по-висок вирусен товар. "Данните от Обединеното кралство показват повишен риск от смърт при пациенти с астма, особено онези, които наскоро са получавали този вид лекарства. Следователно, не е ясно дали пациентите с астма са изложени на по-висок риск от развитие на COVID-19 и/или тежко заболяване", заключи експертът.