Един от най-важните за глобалния мир договори, касаещи оръжейния сектор - Договорът за ликвидиране на ракетите със среден и малък обсег (ДРСМО), отиде официално в историята днес, 2 август. Прекратяването му стана след разрив по темата между САЩ и Русия - двете държави, които го подписват преди 32 години, предаде БГНЕС.
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
"На 2 август 2019 г. по инициатива на американската страна Договорът между Съюза на съветските социалистически републики и Съединените американски щати за ликвидиране на техните ракети със среден и малък обсег на действие, подписан във Вашингтон на 8 декември 1987 г., беше прекратен", се казва в съобщение на руското външно министерство.
Вашингтон обяви едностранно оттегляне от това споразумение в началото на тази година, позовавайки се на предполагаеми нарушения от страна на Русия. Москва, която също има оплаквания относно изпълнението на договора от САЩ, отговори реципрочно.
Договорът е подписан от президента на САЩ Роналд Рейгън и съветския лидер Михаил Горбачов през 1987 г. Той забрани ракетите с обхват между 500 метра - 5 500 километра.
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
По-рано тази година САЩ и НАТО обвиниха Русия в нарушаване на пакта, заради разработките ѝ на нов тип крилати ракети, което Москва отрече. Американците заявиха, че разполагат с доказателства, че Русия е разположила редица ракети 9M729 - известни на НАТО като SSC-8.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
През февруари тази година американският президент Доналд Тръмп обяви, че САЩ ще се оттеглят от пакта, ако Русия не го спазва и определиха като краен срок 2 август. Руският президент Владимир Путин прекрати задълженията на страната си по договора малко след това.
"Загубихме безценна спирачка за ядрената война", предупреди генералният секретар на ООН Антонио Гутереш. "Това вероятно ще повиши, а не намали заплахата от балистични ракети", добави той и призова всички страни да "търсят споразумение за нов общ път за международен контрол на оръжията".
Предвид падането на договора, опасенията за нова надпревара във въоръжението между САЩ, Русия и Китай се засилват.
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
Какво каза Тръмп по темата в последния си телефонен разговор с Путин - научете в този материал!