САЩ имат много по-висок залог във войната на Русия срещу Украйна, отколкото повечето хора си мислят. Завладяването на цяла Украйна от Русия не е никак невъзможно, ако Щатите прекратят всякаква военна помощ и Европа последва примера им. В такъв случай руската армия ще бъде разбита, но ще тържествува до границата на НАТО от Черно море до Северния ледовит океан, пише в свой анализ американският мозъчен тръст Институт за изучаване на войната (ISW).
Още: Планът на Путин за Украйна: Превземане на още повече, според Bild (ВИДЕО)
Как Русия бавно се възстановява?
Според източници от американското разузнаване украинските сили, с подкрепата на Запада, са унищожили почти 90% от руската армия, която нахлу през февруари 2022 г., но руснаците са заменили тези загуби на жива сила и увеличават индустриалната си база, за да компенсират материалните поражения с темпове, много по-бързи от тези, които позволяваха предвоенните им възможности.
Евентуална победоносна руска армия в края на тази война ще има боен опит и ще бъде значително по-голяма от руските сухопътни сили преди 2022 г. Руската икономика постепенно ще се възстанови, тъй като санкциите неизбежно ще отпаднат, а Москва ще разработи начини за заобикаляне или смекчаване на оставащите наказателни мерки.
Още: Лошите, но и добрите новини за украинската контраофанзива: Поглед на Forbes
Руска победа ще е много по-скъпа от помощта за Украйна
Москва може да представлява сериозна конвенционална военна заплаха за НАТО за първи път от 90-те години на миналия век насам в срокове, които до голяма степен зависят от това колко Кремъл инвестира в своята армия. Общият военен потенциал на САЩ и техните съюзници от НАТО е толкова по-голям от този на Русия, че няма причина да се съмняваме в способността на Запада да победи всяка възможна руска армия, дори ако приемем, че Русия напълно абсорбира Украйна и Беларус. Но докато американците обмислят разходите, свързани с продължаването на помощта за Украйна в борбата с руснаците през следващите години, те трябва внимателно да анализират и разходите, свързани с допускането на руска победа. Те са много по-високи, отколкото повечето хора си представят, пишат анализаторите от ISW.
Още: Руски дронове срещу Украйна влязоха в небето над Румъния, НАТО отвърна (ВИДЕО)
За да възпрат и да се защитят от подновената руска заплаха след евентуална руска победа в Украйна, САЩ ще трябва да разположат в Източна Европа значителна част от сухопътните си сили, както и военни самолети. Вашингтон ще е разделен на кого да помага - на Тайван, Украйна и т.н.
Почти всеки друг изход от войната в Украйна е за предпочитане пред този. "Замразяването" на конфликта е по-лошо от това Щатите да продължат да помагат на Киев - така просто ще се даде на Русия време и пространство да се подготви за нова война, за да завладее Украйна и да се изправи срещу НАТО. Да се помогне на Украйна да си възвърне контрола върху цялата или по-голямата част от територията си, би било много по-изгодно. Най-хубавото е, че подкрепата за Украйна до нейната победа и след това помощта за възстановяването ѝ ще постави най-голямата и най-боеспособна приятелска армия на европейския континент начело на защитата на НАТО - независимо дали Украйна в крайна сметка ще се присъедини към Алианса, или не.
Още: Рекордна сума: Сенатът на САЩ одобри 886 милиарда долара за отбрана
Два бъдещи сценария
ISW представя 4 военни ситуации, свързани с войната в Украйна и нейните резултати, разглеждащи стратегическите и финансовите последици за САЩ. Две от тях са свързани с бъдещето.
Снимка: Getty Images
Ситуация №1: преди февруари 2022 г.
В първата точка от ISW обобщават ситуацията преди пълномащабното руско нахлуване през февруари 2022 г., когато държавите от НАТО, с изключение на балтийските, не бяха изправени пред сериозна конвенционална военна заплаха от страна на Русия. Eксклавът Калининград не бе добър плацдарм за нападение срещу Полша и Литва, с които граничи. Руснаците изграждаха мрежа за противовъздушна отбрана, разчитайки на модерните си зенитни и противоракетни системи с голям обсег на действие C-300 и C-400, за да възпрепятстват способността на НАТО да защитава балтийските държави. Мрежата бе разширена над голяма част от Черно море чрез Крим - тя обаче страдаше от голям пропуск в Южна Полша, Унгария, Словакия и Румъния, тъй руснаците като не можеха да базират системите си в Украйна. Задържането на тези системи в малък обхват улеснява усилията на НАТО да ги разруши и унищожи.
Още: САЩ и Украйна с нова стратегия във войната - целта е Путин да иска справедлив мир
Ситуация 2: Към 12 декември 2023 г.
Разгромът на Украйна над първоначалната руска инвазия през 2022 г. запазва източните граници на Полша, Словакия, Унгария и Румъния свободни от заплахата от голяма руска сухопътна атака. Освобождаването на западната Херсонска област от Украйна задържа най-близките ефективни руски войски на около 350 км и една голяма река от румънската граница. По-голямата част от руските войски се намират на повече от 560 км от Румъния и още по-далеч от Полша, Словакия и Унгария. Войната напълно ангажира близо половин милион руски войници - почти цялата налична сухопътна бойна мощ на Москва. Руснаците постепенно завършват дългогодишните си усилия да си осигурят контрол над Беларус и да базират там руски сили, но днес Русия все още не представлява конвенционална сухопътна заплаха за НАТО, тъй като военните ѝ сили са ангажирани в Украйна.
Още: Зеленски в САЩ: Украйна е необходима на Русия само като плацдарм (СНИМКИ)
Ситуация 3: Хипотеза - пълна окупация на Украйна от Русия
Тук прогнозата е как руснаците преместват към границите на НАТО две новосъздадени за настоящата война армии, една от които вече е определена за Крим, и две други, които са били разположени на източните граници на Украйна и Беларус.
Още: Путин: От Крим е украински до Крим няма нищо общо с Украйна (ВИДЕО)
Внезапното спиране на западната помощ вероятно ще доведе до срив на способността на Украйна да удържи руската армия. При такъв сценарий руските сили биха могли да стигнат до западната украинска граница и да създадат нови военни бази по границите на Полша, Словакия, Унгария и Румъния. Руснаците ще подготвят окупационни военни сили, за да се справят с почти неизбежното украинско въстание, като същевременно оставят войските на фронтовата линия свободни да заплашват НАТО.
Владимир Путин може лесно да разположи три пълни армии (18-а комбинирана армия и 25-а комбинирана армия, новосъздадени за тази война, и 8-а гвардейска комбинирана армия) на границите на Полша, Унгария, Словакия и Румъния. Предполага се, че Кремъл ще е постигнал големи успехи в дългосрочния си проект за придобиване на контрол над беларуската армия и победата в Украйна вероятно би му осигурила останалата част от пътя. По този начин руснаците ще разположат или постоянно, или на ротационен принцип въздушно-десантна дивизия (три полка) и механизирана пехотна дивизия (вероятно три полка) и в югозападната и северната част на Беларус. Така ще заплашат с офанзива една или няколко държави от НАТО - с най-малко 8 дивизии, подкрепени от значителни резерви. За Финландия ще има голяма заплаха.
Още: Американската ракетна база в Полша влиза в действие от 15 декември
НАТО няма да е в състояние да се защити от подобна атака със силите, които се намират в момента в Европа, анализира ISW. САЩ ще трябва да преместят голям брой американски войници на цялата източна граница на Алианса от Балтийско до Черно море. Ще трябва и да поддържат доста "стелт" самолети в Европа, за да проникват и унищожават руските системи за противовъздушна отбрана.
Още: Владимир Путин каза кога според него ще има мир в Украйна
Разходите за тези отбранителни мерки биха били астрономически и вероятно ще бъдат съпроводени от период на много висок риск, когато американските сили не биха били достатъчно подготвени или да се справят нито с Русия, нито с Китай, да не говорим за двете заедно.
Ситуация №4: Пълна украинска победа
Възстановяването на контрола на Киев върху цялата територия на Украйна, включително Крим, е важно както за САЩ и НАТО, така и за Украйна. Руски Крим превръща Москва в доминираща сила в Черно море и позволява на руските самолети да заплашват югоизточния фланг на НАТО, както и да разполагат на полуострова ПВО с голям обсег. Позициите на източния (левия) бряг на Херсонска област, които Русия контролира в момента, осигуряват бази още по на запад от Крим. НАТО ще трябва да посрещне тези предизвикателства, когато и да приключи войната, ако тези области останат в руски ръце.
Още: Руски генерал: Завладяваме тези две области и Украйна няма да я приемат в НАТО
Ако обаче Украйна възстанови границите си от 1991 г., натискът върху НАТО значително ще намалее. Най-близките руски войски до Румъния ще бъдат на разстояние почти 800 км. Черно море ще се превърне почти в езеро на Алианса. Москва вероятно ще завърши военния си контрол над Беларус и ще базира силите си там дори при този сценарий. Заплахата за НАТО от такива бази обаче би придобила съвсем различен облик при сценарий, при който на юг от Беларус ще има голяма и мощна независима Украйна.
Още: Путин уточни колко руски войници има в Украйна
Задачата за защита на Североизточна Полша и Балтийските държави от руски войски, действащи от Беларус, Калининград и самата Русия, ще е много по-управляема и по-евтина, отколкото защитата на цялата линия на НАТО от Черно море до Северния ледовит океан.
От американския народ се изисква да похарчи много пари, за да помогне на Украйна да се бори с Русия, и не е неоправдано той да се запита каква би била финансовата цена на това да не се помогне на Украйна, заключават от Института за изучаване на войната.
Още: "Войната ще е дълга": Подтикват Киев към преговори с Русия?