Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Да накараш Путин да плати": Планът за възстановяването на откраднатите от Украйна милиарди

07 юли 2023, 21:00 часа • 15783 прочитания

Когато "малките зелени човечета" на Русия превзеха Крим през 2014 г., те поеха контрола върху някои от най-ценните нефтени и газови активи на Украйна.

Сега Киев използва всички законни методи, с които разполага, за да принуди Москва да плати за енергийната инфраструктура, която незаконно експроприира, в случай, че неговите адвокати се надяват да създадат прецедент, позволяващ на Украйна да преследва Русия за много по-големите разходи, причинени от мащабната инвазия.

Съд в Хага по-рано тази година нареди на Русия да плати повече от 5 милиарда долара за активите на петролната и газовата индустрия, които конфискува от украинската държавна енергийна фирма Нафтогаз през 2014 г. 

Москва ще се защитава, каза говорителят на руския президент Дмитрий Песков миналия месец, но Нафтогаз вече полага усилия, за да гарантира, че Русия ще „изкашля” сълзящата сума. Още: Анализ: Каква е съдбата на украинското изкуство по време на войната?

„Не очакваме Русия да плати доброволно“, каза пред Politico Олексий Чернишов, главен изпълнителен директор на държавния енергиен гигант. „Би било голяма изненада, ако го направят. Ще отнеме време, за да го наложим и монетизираме, а ние ще се насочим към руски суверенни активи в чужбина." 

За да компенсира загубите, Нафтогаз подаде молба до Окръжния съд на САЩ, окръг Колумбия, като се стреми да получи сумата от 5 милиарда долара, потвърдена и изпълнена от страните, в които се намират руски държавни активи.

Това е първото дело, което правният екип на компанията води, но ще има поредица от съдебни дела, насочени към изземване на имуществото на Москва, за да се уреди сметката.

„Русия очевидно може просто да откаже да плати доброволно, но предизвикателството за нея е, че тя има търговска дейност по целия свят“, каза Дейвид Пински, партньор в международната арбитражна и съдебна практика на адвокатска кантора Covington, която помага в случая.

„Ползата от арбитражното решение е, че то може да бъде изпълнено във всяка страна. Търговската дейност рискува да бъде нарушена, тези активи са изложени на риск да бъдат иззети“, добави Пински. „Ако бях на мястото на Руската федерация, щях да съм доста загрижен за това.

Адвокатите на Нафтогаз работят за идентифициране на юрисдикции, където могат да подават молби за принудително изпълнение, и с фирми за проследяване на активи, за да каталогизират руската държавна собственост, която в крайна сметка може да бъде конфискувана, според Пински. 

„Започваме и ще продължим агресивно напред“, каза той, добавяйки, че случаят бележи „прецедент“. Това е върхът на копието за възстановяване на стойност от името на Украйна в Крим."

Това не е първият път, когато Москва се забърква с арбитражни дела.

През 2018 г. енергийни активи на стойност 2,6 милиарда долара, принадлежащи на руския държавен петролен и газов гигант Газпром, бяха конфискувани в Холандия, след като Украйна спечели обезщетение в спор за транзитни такси. 

Москва отказа да плати 57 милиарда долара компенсация и на акционерите на бившата империя за изкопаеми горива Юкос, която беше насилствено експроприирана и национализирана през 2006 г. Нейните бивши собственици предприемат правни действия за конфискация на руски държавни активи и вече са получили одобрение да продадат на търг търговските марки водка Stolichnaya и Moskovskaya в Белгия, Нидерландия и Люксембург, но не успяха да намерят подходящ купувач миналата година. 

Който счупи - купи

Въпреки че наградата от 5 милиарда долара по делото за активи, отнети в Крим, е голяма, тя все още възлиза на само малка част от изчислените 750 милиарда долара щети, нанесени на Украйна от началото на пълномащабната инвазия на Русия миналата година.

Пински твърди, че случаят с "Нафтогаз" създава "прецедент за украинските инвеститори да възстановят щети в резултат на пълномащабната война в четирите региона, които Русия възнамеряваше да анексира през есента на миналата година".

Олег Устенко, който служи като енергиен съветник на украинския президент Володимир Зеленски, уверява, че Киев ще продължи агресивно да полага усилия за осигуряване на възстановително правосъдие. Още: "Нов световен ред": Ще има ли БРИКС собствена валута?

„Трябва да бъдем компенсирани за всички щети, нанесени от руснаците в Украйна от началото на инвазията. Те вярват, че могат да унищожават, но никой няма да ги принуди да платят за това“, каза той пред Politico. „Дори сега, когато все още сме във военно положение, трябва да започнем този процес. Този случай е първа стъпка." 

Усилията на Украйна да комбинира право и война създават прецедент по свой собствен начин, според Елена Чачко, сътрудник на Rappaport в Юридическия факултет на Харвард. „Украинците са били доста активни и доста усъвършенствани в начина, по който използват различни законови пътища, за да атакуват руснаците.

„Те бяха много креативни в това как да привлекат Международния съд. Дори преди неотдавнашното нахлуване ги видяхме да се застъпват за отговорност от Международния наказателен съд“, обясни тя, имайки предвид два международни съда. „И пътят на арбитража е този, в който те са били много усъвършенствани в използването, за да наложат санкции на Русия по някакъв косвен начин.“

Колкото по-дълго продължава войната, толкова по-голяма сметка ще трябва да плати Русия, твърди Устенко. 

„В случая с нацистка Германия обезщетенията бяха изплащани десетилетия. Всички руски граждани ще бъдат отговорни за това, даже и да не чувстват, че са част от тази война", каза той. "Дори няма да плащат само децата им - ще плащат и внуците им."

Автор: Габриел Гавин 

Превод: Ганчо Каменарски

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес