Ако германският канцлер не намери в рамките на Европейския съюз решение на проблема с мигрантите, нейното правителство най-вероятно ще се разпадне. Бъдещето на нейния четвърти кабинет ще зависи и от възможността да се договори с България.
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
Развръзката в острия конфликт между канцлера Ангела Меркел и нейния вътрешен министър Хорст Зеехофер, лидер на Християнсоциалния съюз, коалиционния партньор на Меркел, е отложена за началото на юли. Министърът се съгласи да изчака резултатите от предстоящата на 28-29 юни среща на върха на ЕС преди да предприеме едностранни мерки за ограничаване на мигрантския поток в Германия.
Спорът между лидерите на две от трите партии в управляващата коалиция – Меркел оглавява Християндемократическия съюз /ХДС/, а Зеехофер – Християнсоциалния съюз /ХСС/ – се разгоря заради това, че министърът иска да затвори германските граници за мигрантите без документи или за вече регистрираните в някоя друга страна от ЕС. Меркел смята, че тази мярка противоречи на европейските норми за предоставянето на убежище и на германското законодателство, а освен това, е несправедлива по отношение на такива държави като Гърция и Италия.
Ултиматумът на министър Зеехофер
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
В края на миналата седмица Зеехофер заплаши, че още този понеделник, 18 юни, ще се възползва от пълномощията си на министър на вътрешните работи и еднолично ще нареди да не пускат в Германия мигранти без паспорти или с регистрация от други държави в ЕС
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
Меркел предложи да се почака до срещата на върха на ЕС. Тя се надява да убеди партньорите в необходимостта да намерят общо решение за проблема с мигрантите. Освен това обещава в кулоарите на тази среща да договори с такива страни като Австрия, Италия, Гърция или България двустранни споразумения, които да осигурят правната основа за забраната за пресичане на германската граница от „транзитните“ мигранти.
Как бежанците „нон грата“ попадат в Германия?
Зеехофер се съгласи да почака. Но при едно условие: той незабавно ще се разпореди да не бъдат пускани в Германия мигрантите, които веднъж са получили отказ за убежище от германските власти, били са изгонени от страната и са получили забрана за повторно влизане. Меркел се съгласи. За нея беше пълна изненада, че такива бежанци „нон грата“ повторно се оказват в Германия.
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
Но както заяви говорителят на германското МВР на правителствена пресконференция, подобни случаи наистина имат място. Дори при наличието на забрана за влизане в Германия, мигрантите имат възможност да я заобиколят, ако се възползват от правото си на границата още веднъж да подадат молба за даване на убежище. И мигрантите не пренебрегват това право. На територията на Германия не пускат само тези мигранти, които не са подали молба за убежище, каза говорителят на канцлера Щефен Зайберт.
Замразената правителствена криза в Германия
По въпроса за забраната за пресичане на германската граница от мигранти с регистрация в другите страни от ЕС Зеехофер не възнамерява да отстъпи пред Меркел. Границата влиза в компетентността на МВР и решението трябва да се вземе от министъра. След заседанието на ръководните органи на своята партия, което се състоя на 18 юни в Мюнхен, Зеехофер обяви, че веднага след завръщането си в Берлин ще нареди да се започне организационна подготовка за затваряне на германската граница за мигрантите, които според него, нямат основание да търсят убежище в Германия.
Но той ще въведе своите мерки в действие само, ако на срещата на ЕС или по време на двустранните преговори на канцлера с отделните държави не бъдат приети решения за мерки, имащи сходен ефект с този на неговия граничен план. Самият той, както и мнозинството германски наблюдатели, не вярват в това. Така че правителствената криза във ФРГ, която е замразена за две седмици, най-вероятно ще избухне с нова сила още в първите дни на юли.
Ултиматумът на Меркел
Ръководните органи на ХДС също заседаваха този понеделник. Меркел също даде заключителна пресконференция. Въпреки настойчивите въпроси на журналистите, питащи я за вариантите за по-нататъшно развитие на събитията, тя отказа да отговаря на въпроси от типа „какво ще се случи, ако...“
Едновременно с това Меркел даде ясно да се разбере, че основните направления на вътрешната и външната политика са прерогатив на канцлера. Тя няма никакво намерение да преотстъпва на когото и да било своите върховни пълномощия, подчертавайки, че никакъв автоматизъм – т.е. неизбежно затваряне на границите в случай на неудовлетворителен изход на срещата или нейните двустранни преговори с лидерите на останалите държави от ЕС – не може да има.
За журналистите, които бяха на пресконференцията, това изказване на канцлера прозвуча като ултиматум към вътрешния министър - ако затвориш границите без мое съгласие, ще те пенсионирам /На 4 юли Зеехофер става на 69 години/. Но в този случай той ще бъде последван и от останалите министри на ХСС, което ще означава разпад на четвъртото коалиционно правителство на Ангела Меркел, което дори не е направило 100 дни на власт.
Източник: Deutsche Welle.