Селище от Волжка България е открито в Татарстан

05 април 2025, 08:00 часа • 3339 | прочитания

Археологически разкопки, проведени в район Алексеевски в Република Татарстан, са открили археологически комплекс, състоящ се от две гробища и селище от предмонголския период на Волжка България, както и артефакти от Златната орда и чияликската култура. Откритието хвърля светлина върху историята на региона, особено след разпадането на Стара Велика България през VII век.

След падането на Стара Велика България Котраг, вторият син на хан Кубрат, се заселва заедно с кутригурите в средното Поволжие, където създава Волжка България със столица Болгар. Волжка България се превръща в жизненоважен търговски център между Европа и Азия, стратегически разположен по поречието на река Волга.

Паметник на хан Котраг, основателят на Волжка България. Намира се в Чувашката република, в село Шемурша, издигнат е на 12 юни 2022 г. Sckifia / CC BY-SA 4.0

През 922 година в двора на кутригурите пристига арабски пратеник на име Ибн Фадлан и през същата година ислямът е приет като официална религия на Волжка България. За столица е избран градът Болгар, наричан и Урус Болгар (Велики Болгар). В началото на XIII честите нападения на русите карат волжко-камските прабългари да преместят столицата си в гр. Биляр. Волжка България остава независима до 1236 година, когато е завладяна от монголско-татарските орди на Бату хан – монголски владетел, син на Джучи и внук на Чингис хан.

Разкопките, проведени в подготовка за проект за изграждане на магистрала, разкрили две гробища и селище, които датират от X до XIV  век. Според съобщението на Държавните комитети на Република Татарстан тези обекти са свързани с периода на Волжка България и Златната орда, както и с елементи от чияликската култура.

Чияликската култура е съществувала в региона на Волга през Ранното средновековие, особено от IX до XIII век. Отличавала се с уникалната си комбинация от влияния от различни съседни култури, особено през ранния средновековен период в региона на Волга. Това, което отличава чияликската култура, са техните отличителни погребални практики, които често включват сложни гробни дарове и специфична ориентация на гробовете, които отразяват техните вярвания за отвъдния живот. Керамиката на чияликската култура е забележителна със своите сложни дизайни и форми, често включващи животински мотиви и геометрични шарки.

Государственные комитеты Республики Татарстан / CC BY 4.0

Иван Гушчин, председател на Комитета за защита на обектите на културното наследство на Татарстан, подчертава важността на откритията за подобряване на разбирането ни за историята на региона: „След изследване откритите археологически паметници ще бъдат взети под държавна защита“. Той също така отбеляза, че в южната част на комплекса са открити артефакти от края на 19-ти до началото на 20-ти век, което показва по-късна селищна дейност в района.

В днешно време земите на Волжка България принадлежат на Руската федерация, попадайки в нейния Приволжки федерален окръг. На територията на средновековния Болгар край р. Волга е открит Болгарски държавен историко-архитектурен музей-резерват. Археологическият комплекс с останките от града е обявен за обект на световното наследство на ЮНЕСКО на 23 юни 2014 г.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес