Камиони пълни с много странен отпадък пристигат в завода за боклук от няколко месеца. За това сигнализира кметът на София Васил Терзиев. В пост във Facebook градоначалникът подробно описва начина, по който се събира боклука на столицата и как са стигнали до разкриването на скандалната схема. Той прилага и кадри, на които се виждат камиони, които разтоварват боклук и после празни, които идват и се натоварват с него.
Как става всичко?
"От няколко месеца - откакто въведохме безкомпромисния контрол на входа на завода, забелязахме, че пристигат камиони пълни с много странен отпадък. Малко контекст... за да събира отпадъците от домакинствата Столична община има сключени договори с няколко фирми. Те трябва да минават по строго определен маршрут, да събират отпадъка и да го откарат в Завода за третиране на отпадъци, където той се приема и обработва по много строги правила", обяснява градоначалникът.
ОЩЕ: "Боклукът може да е пред Столична община": Взрив-скандал с биологичните отпадъци в София
От Столична община започват проследяване и установяват, че по пътя от техните бази до пристигане в завода много често камионите пропускат да вдигнат контейнерите по маршрута, който им се плаща да обслужват.
"Минават, спират, може да вземат торба или две, но не изпразват контейнерите. Продължават напред и пристигат в завода… пълни. Следвайки обратния път на отпадъците - от пълен камион в завода, назад по маршрута, от който не се изпразват контейнерите в кварталите, стигнахме до базите на "Зауба" и "Грийн партнърс". Не е маловажна подробност, че на адреса на една от тях е регистрирана и ноторната фирма "Волф" (бел. ред. - във видеоклипа на Терзиев посочената фирма е "Волф 2009" ЕООД, а не "Волф" АД, където в съвета на директорите фигурира Румен Гайтански. На немски език "волф" означава "вълк"), собственост на лице, системно свързвано с корупция на най-високо ниво", обяснява Терзиев.
На кадрите във видеото се вижда площадка, от която камионите на сметопочистването трябва да тръгнат празни, за да изпълнят наряда си. "Само че тя е превърната в трансферен хъб - за претоварване на отпадък, дошъл незнайно откъде, но натоварен, извозен и третиран за сметка на софиянци, докато техните контейнери стоят пълни. Схеми за милиони и покровители на най-високите нива!", заявява столичният кмет.
„От момента, в който започнахме това разследване заводът за отпадъци - единственото общинско предприятие, което не остана в ръцете на икономическото мнозинство в Столичния общински съвет - е залято от проверки - РИОСВ-София, РИОСВ-Пазарджик, РИОСВ-Перник - в рамките само на няколко дни“, казва още кметът на столицата.
ОЩЕ: Спряхме схеми за милиони: Терзиев разбира защо се саботира работата на завода за боклук
Терзиев отправя критики и към общинските съветници в СОС. „Разбира се всеки път всичко е наред и нас от проверки не ни е страх, но: Къде бяха РИОСВ, когато тази скандална схема очевидно не е от днес или от вчера? Къде са загрижените общински съветници от ГЕРБ, БСП и техните колеги, които вече са официално и управляваща коалиция на национално ниво? Кой проверява? Къде са разследващите органи? Защо на нас ни се налага да влизаме в ролята на шерифи и рейнджъри, за да опазим софиянци от схемите, които управляващите вероятно съвсем съзнателно и добре организирано покровителстват?“, пита той.
ОЩЕ: Всяване на паника или реален проблем: Терзиев отговори на обвиненията за боклука
„Освен срещу престъпната корупция и за справедливост, тази битка е и за здравето и живота на софиянци! Затова няма да се откажем. Няма да се спрем пред нищо, колкото и дълга и трудна да се окаже тази битка. Законопроектът предстои да бъде гласуван и от Камарата на депутатите“, пише в заключение Терзиев.
Скандали около боклука
Скандалите около завода за боклук не спират да тресат Столична община. Общински съветници и председателя на групата на ГЕРБ-СДС и член на Комисията по екология в СОС Антон Хекимян организираха онзи ден проверка в завода за боклук.
„Разбирам защо е това толкова интензивно усилие да се саботира и атакува директно работата на завода за боклук. Защото спряхме схеми за милиони, от които досега са се облагодетелствали доста хора“, отговори Васил Терзиев. По думите му ръководството на общината е сложило край на неизгодните за завода договори и схеми за източване на средства за поддръжка на завода.
„Спряхме практиката и на комисионера, през когото е било договорено - за близо 3 млн. лв. годишно сепарирането на отпадъци в завода. Сега това се прави от същите хора, на същото място, но вече без комисионер и излишен разход“, каза Терзиев.