Крал Чарлз III се оказа косвено въвлечен в нарастващия спор около принц Андрю и предполагаемите му връзки с китайски бизнесмен, за когото се смята, че работи като шпионин за Китайската комунистическа партия (ККП). Според новооткрити съдебни документи монархът лично е бил информиран за инвестиционно начинание, в което е участвал Ян Тенгбо - човек, на когото оттогава е забранено да влиза в Обединеното кралство от съображения за националната сигурност.
Бомбастичните разкрития произтичат от свидетелско показание, представено от Доминик Хампшър, старши помощник на принц Андрю, в подкрепа на съдебното обжалване на Ян срещу неговото изключване от Обединеното кралство. В показанията си Хемпшир подробно описва две срещи с тогавашния принц Чарлз между декември 2023 г. и май 2024 г., по време на които според сведенията са били обсъждани въпроси, свързани с вече несъществуващия Евразийски фонд - инвестиционна инициатива, насочена към влагане на китайски средства в африкански проекти за възобновяема енергия.
Снимка: Getty Images
Въпреки че кралят не е обвинен в никакви нарушения, документите предполагат, че той е бил наясно с някои от бизнес възможностите, включващи Ян. Все пак няма доказателства, които да сочат, че крал Чарлз е знаел за опасенията за националната сигурност, свързани с бизнесмена по онова време.
Още: Свири на морков: Крал Чарлз се завърна (ВИДЕО)
Среща на кралски особи и притеснителни сигнали
Контекстът зад тези разкрития е все по-ограничената публична и финансова роля на принц Андрю в кралското семейство след проблемите около връзката му с опозорения финансист Джефри Епстийн.
В стремежа си да преоткрие публичния си имидж и да си осигури нови бизнес начинания, Андрю и екипът му търсят външни инвестиции, което ги отвежда до фонда "Евразия" и Ян Тенгбо - известен и с името Крис.
Снимка: Getty Images
Според показанията на Хемпшир още през декември 2021 г. той узнава за нарастващите опасения за сигурността на Ян. Той твърди, че е бил извикан от сър Едуард Йънг, тогава личен секретар на кралица Елизабет II, и му е казал, че има притеснителни сигнали, повдигнати от британското разузнаване.
Още: Ракът на крал Чарлз III си взе своето, времето на Кейт Мидълтън настъпи
Хемпшир разказва, че оспорил предупреждението на сър Едуард, като попитал: "Какво очаквате от мен да направя с тази информация? Крис е почти единствената ни възможност за херцога да продължи напред и вероятно единствената светлина в края на тунела за него. Имате ли план Б?"
Когато не получил повече яснота, Хемпшир се обърнал към бивш генерален директор на МИ5, но казал, че не е получил полезни насоки. Според Хампшър едва пет месеца по-късно той най-накрая се срещнал с офицери от разузнаването, които заявили "искрените си опасения" относно нивото на влияние на Янг върху херцога на Йорк. Въпреки тази среща той твърди, че съобщението е било двусмислено. "Казах: "Искаш ли да спра? Тя каза: "Не, не мога да те помоля да спреш. Но имаме искрени притеснения относно Крис и влиянието му върху херцога на Йорк", отбелязва той.
Още: Свързаха името на принц Андрю с китайски шпионин: Какво се знае до момента?
Едно особено забележително разкритие от изявлението на Хемпшир е, че принц Андрю уж продължава да изпраща поздравления за рождения ден на китайския президент Си Дзинпин всяка година - нещо, което според Хемпшир е "насърчавано" от Бъкингамския дворец, пише "Marca".
Принцът като жертва на "китайски улов"
Снимка: Getty Images
Ян Тенгбо, макар да отрича да е извършил злоупотреба, все пак беше обвинен, че е използвал позицията си на влиятелен бизнесмен, за да се внедри във вътрешния кръг на принц Андрю. Целта му била да постигне целите на китайската държава, но тайно.
Според Специалната имиграционна апелативна комисия Ян е създал "висока степен на доверие" у принц Андрю, Той не е разкрил връзките си с част от Китайската комунистическа партия, която е тайно замесена в "политическа намеса". Така бизнесменът не е действал като традиционен шпионин, а е използвал позициите си, за да влияе на Андрю, но без да активира сериозни подозрения у него.