През двете световни войни пощенските гълъби са играели важна роля при доставянето на съобщения от фронта. Гълъбите Шер Ами и Льо Вайан се превръщат в герои по време на Първата световна война.
Френската армия използва птиците и до днес. За сержант Силвен тренировката с гълъби е ежедневно занимание. Пернатите животни са на служба във френската армия, а той отговаря за тях.
Днес във френската армия, която е една от най-модерните в Европа, все още служат над 150 гълъба, които живеят в крепостта Мон Валериен край Париж. Франция е последната европейска държава, която има военни гълъби.
Китай, от друга страна, инвестира в тях. През 2024 година индийските власти дори задържаха птица по подозрения, че е китайски шпионин. За нея са били завързани послания, които според властите в Мумбай са били на китайски. След осем месеца в плен гълъбът бе освободен.
"Не позволяват на нищо да ги спре"
За поредната тренировка по летене във Франция Силвен е избрал няколко кафяви и сиви птици, за които е подготвил специална транспортна кутия, разказва АРД. Коресподентката на германската обществено-правна медия Фридерике Хофман посещава една тренировка на гълъбите.
В края на военния полигон на Мон Валериен сержантът пуска една след друг птиците да летят. Казва, че всеки едни от тях може безпроблемно да прелети разстоянието между 350 и 600 километра. Те развиват до 120 километра в час.
"Понякога губят посоката, защото са уморени. Но това е в много редки случаи. Не позволяват на нищо да ги спре", уверява сержант Силвен. Мъжът се присъединява към френската армия като
оператор на дрон, но след това се прехвърля в подразделението, което отговаря за информацията и съобщенията. Към него служат и гълъбите.
По-добро обоняние от това на кучетата
Гълъбите винаги намират обратния път към дома си във военния обект край Париж. За целта се ориентират по планините, реките, магнитното поле на Земята. Ориентират се и по миризмата. "Гълъбите имат по-добро обоняние от кучетата", казва Силвен. На 10-12 километра разстояние те могат да усетят миризмата на своя гълъбарник, допълва той.
Когато Силвен донесе храна, гълъбите незабавно приключват с тренировъчните обиколки и бързат да заемат място край хранилката. И без да губят никакво време започват да кълват.
Дългогодишна традиция във френската армия
"Френската армия има традиция да използва пощенски гълъби за доставяне на съобщения още от XIX век. Това е знание, което не искаме да губим", смята сержант Силвен.
По време на Първата и Втората световна война пощенските гълъби са изпълнявали важна роля в доставянето на съобщения от фронта. Те са ги пренасяли в малки тръбички, прикрепени към краката на гълъбите. "Това, което е работило преди 100 години, все още работи на теория. Ако спре токът, това не означава, че трябва да спрем да комуникираме. А гълъбите биха ни свършили чудесна работа в такива ситуации", казва още сержантът от френската армия пред АРД.
Източник: Дойче веле