Защо пробиването на катализатора за повече мощност е лоша идея

08 април 2025, 16:33 часа • 8078 | прочитания

Много шофьори опитвайки се да избегнат скъпата смяна на катализатора и да "вдъхнат живот" на износен двигател, прибягват до много съмнителен трик - просто пробиват дупки в тази най-важна част от изпускателната система. На пръв поглед идеята изглежда логична: катализаторът е запушен, колата се "задушава", динамиката се губи, разходът на гориво се увеличава - защо да харчите пари за подмяна, ако можете просто да направите няколко дупки и да върнете свободата на двигателя?

Въпреки това, подобна „модификация“ води до много повече проблеми, отколкото ползи. С течение на времето каталитичният конвертор се запушва със сажди, остатъци от масло и неизгоряло гориво, създавайки съпротивление на изхода на отработените газове.

Още: Как да увеличите мощността на двигателя само с ключ за свещи

Катализаторът е нещо повече от друга част от изпускателната система на автомобила. Той играе ключова роля при филтрирането на отработените газове, неутрализирането на опасните съединения и намаляването на вредите от изгорелите газове за околната среда. В процеса на работа обаче този важен елемент неизбежно създава съпротивление на потока отработени газове, което според някои автолюбители задържа потенциала на двигателя. Въпреки че в повечето случаи намаляването на мощността е едва забележимо, има мнение, че след надграждане на катализатора или инсталиране на пламегасител, колата става по-отзивчива при натискане на педала за газ.

Шофьорът често е изправен пред дилема: инвестирайте в нов оригинален каталитичен конвертор, заменете го с опростен аналог или опитайте да „реанимирате“ старата част чрез пробиване на дупки. Но на практика всички заобиколни решения обикновено водят до нови разходи и главоболия.

Този метал е по-ценен от златото и става все по-скъп

Всякакви модификации като пламегасители, "мамене" на ламбда сонди или самоделни интервенции в конструкцията на неутрализатора могат временно да решат проблема, но носят рискове, включително глоби за нарушаване на техническите разпоредби и проблеми при технически преглед. Ето защо най-надеждното и далновидно решение остава пълната подмяна на катализатора с нов сертифициран елемент.

Факт е, че катализаторът далеч не е евтин компонент на изпускателната система, чийто експлоатационен живот варира средно от 150 000 до 200 000 километра. След изтичане на този период ефективността му значително намалява или престава да изпълнява функциите си. Не всеки шофьор е готов да отдели солидна сума за нова част и в опит да се спестят пари се използват противоречиви решения: някои инсталират пламегасител, докато други решават варварски метод - пробиване на катализатора, надявайки се да "вдъхне втори живот в него".

Още: Как да удължите живота на автомобилния катализатор

Подобна самодейност обаче може да доведе до трагични последици. Факт е, че при пробиване на стар катализатор вътрешната керамична структура се разпада, образувайки фин прах с абразивни свойства. Дори цялостното почистване не гарантира пълно отстраняване на тези частици. Ако попаднат в горивната камера, ще започне ускорено износване на стените на цилиндъра, буталата и пръстените. Това ще доведе до намалена компресия, загуба на мощност и в крайна сметка основен ремонт на двигателя.

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Велизар Георгиев
Велизар Георгиев Отговорен редактор
Новините днес