Таблицата, която Доналд Тръмп показа на 2 април, определено беше впечатляваща: отляво съществуващите мита за американските стоки в отделните страни, отдясно - новите контрамита на САЩ. И срещу таксите, налагани от ЕС в размер на 39 процента, САЩ налагат ставка от 20 процента. Само че - ако митата на ЕС за американските стоки наистина са 39 процента, дали насрещните от САЩ, възлизащи на 20 на сто, не са дори твърде меки? С други думи - прав ли е Тръмп?
Математиката зад митата на Тръмп
В действителност числата от таблицата на Тръмп нямат нищо общо със специфичните ставки на отделните страни, пише германската обществена медия АРД и посочва, че на уебстраницата на търговското представителство на САЩ сметките са обяснени по следния начин: взима се търговският дефицит на САЩ с някоя определена страна и се дели на общия износ на тази страна към САЩ. След това резултатът се дели наполовина - и новите американски мита са готови, пише "Дойче веле".
Още: Netflix, Facebook, iPhone: Призиви за бойкот на продукти от САЩ заплашва Тръмп и икономиката
Но защо митата на САЩ са само наполовина толкова високи? Защото "ние сме добри хора", каза Тръмп. Финансовият журналист и автор на книги Джеймс Суровики бе един от първите, който обясни тези сметки в публикация в мрежата Х.
Just figured out where these fake tariff rates come from. They didn't actually calculate tariff rates + non-tariff barriers, as they say they did. Instead, for every country, they just took our trade deficit with that country and divided it by the country's exports to us.
— James Surowiecki (@JamesSurowiecki) April 2, 2025
So we… https://t.co/PBjF8xmcuv
Митата от 39% са фейк
Именно по този начин Тръмп изчислява, че европейските мита са 39 процента и на свой ред определя за продукти от ЕС ставка 20 на сто: търговският излишък от 235,6 милиарда долара се дели на износа, възлизащ на 605,8 милиарда долара. Резултатът е 0,39 - затова Тръмп стига до извода, че европейските мита за американските стоки са 39 процента. След това вече дели тази цифра на две и получава 20 - новата ставка за европейския внос.
Тази сметка се прилага и по отношение на други държави, обяснява АРД. При това на всички страни, с които САЩ имат търговски излишък, се налага обща ставка от 10%.
Колко високи са всъщност митата на ЕС за американските стоки?
Но какви са истинските числа? Вярно е, че митническите ставки в ЕС средно са по-високи от тези на САЩ. Но именно тези ставки важат за всички търговски партньори на ЕС, с които не са сключени преференциални търговски споразумения.
Средната митническа ставка за вноса от страни, които не членуват в ЕС, възлиза, по данни на Световната търговска организация (СТО), на пет процента, респективно е значително над средната ставка, която САЩ налагат върху вноса - 3,3 на сто.
Така излиза, че на пръв поглед митническата политика на ЕС е по-протекционистка от тази на САЩ, посочва АРД. Но ако се премерят различните класи продукти с техните различни вносни тарифи, разликата става доста по-малко. По данни на СТО, съгласно обема на действително търгуваните стоки САЩ изискват средна ставка от 2,2 процента, докато в ЕС се дължат 2,7 на сто.
Още: След митата на Тръмп: Сривът на финансовите пазари продължава
ЕС защитава земеделците чрез по-високи мита
Митата обаче варират значително в зависимост от стоките, отбелязва АРД. Така например американските мита за селскостопанските продукти са значително по-ниски от тези в ЕС. САЩ трябва да плащат за внасяните от ЕС аграрни продукти 14,7 процента (средно претеглената ставка е 4,2 на сто), а държавите от ЕС - 7,5 процента за селскостопанските стоки от САЩ със средно претеглена ставка 2,5.
По този начин Общността защитава своите селски стопани повече от САЩ, подчертава германската обществено-правна медия. Но при неаграрните продукти нещата изглеждат другояче: там средно претеглената ставка за вноса на продукти от САЩ в ЕС е 0,9 процента, т.е. под съответното американско мито от 1,4 на сто.
Още: Митата, глобалните сътресения и руски агент ли е Тръмп: Анализ на Мартин Табаков (ВИДЕО)
Това обаче, което наистина ядосва Тръмп, е ДДС върху американския внос в ЕС. "Имах проблеми с ЕС, защото... ни наложиха мита. Правят го под формата на ДДС от около 20 процента", заяви Тръмп още в края на февруари, припомня АРД. В това изказване единствено вярното е "около 20 процента". Наистина в европейските страни средната ставка на този данък е 22 процента, в Германия са 19. Извън това обаче аргументът на Тръмп е повече от спорен, посочва германската обществено-правна медия. Тъй като ДДС не е мито и не влияе по този начин. На същото мнение е и СТО - защото ДДС има и за продуктите от ЕС, компаниите от Общността са длъжни да го плащат. Произведен в САЩ автомобил следователно се облага със същия ДДС както и колите, произведени в ЕС или някъде другаде по света.
Какво може да последва?
Така или иначе митническата политика на ЕС досега бе по-протекционистка от тази на САЩ и в това отношение Тръмп има право, обобщава АРД. Но за обявените от него контрамита няма никакво основание: средно претеглената митническа ставка на ЕС за американските стоки е 2,7 процента, а не 39 на сто.
Същевременно е ясно, че обявените от Тръмп числа са предназначени да изиграят ясна роля - за американския президент, който възприема политиката като бизнес, както предполагаемите 39 процента, така и неговите 20-процентни контрамита са най-вече залог за воденето на преговори и постигането на "по-изгодна сделка" за САЩ, смята АРД.
Още: Митата на Тръмп: Какво трябва да знаем ние в Европа и какви са заплахите?
Ако обявените от Тръмп мита за вноса от ЕС и от другите държави действително влязат в сила от 9 април 2025 в този размер, това ще е най-голямото повишение на мита в историята на САЩ, пише германската обществено-правна медия.
По изчисления на банкови експерти, при това положение ефективните митнически приходи на САЩ от общия внос ще се увеличат с 20 на сто. Това би бил 17-процентен ръст. За сравнение: приетият през 1930 година закон за митническите тарифи "Смут-Хоули", предизвикал Голямата депресия, води до увеличаване на ефективните мита със само шест процента.