"През последната седмица цената на сорта „Брент“ се задържа устойчиво на нива между 73-75 долара за барел. Въпреки поредното постигнато тактическо „примирие“ между страните в ОПЕК, има по-силни пазарни сигнали, които държат цените високи. Най-силния от тях е възстановяването на стопанската дейност в целия свят", пише анализаторът Борислав Боев във Фейсбук.
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
"Разбира се, и тук има нюанси - основния двигател на „петролния растеж“ е Азия, защото тамошните икономически тигри са прекалено зависими от петрола - факт, който не изглежда скоро да се промени.
А и няма как, защото стратегическите планове на тези държави са за устойчивост и последователност в енергийната политика. А доктрината лежи именно на петролната икономика.
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
Възстановяването на търсенето, и предпоставките за още по-голям ръст, показват нещо много важно - въпреки икономическата криза и напук на политическите заигравки със спасяването на света от климата (чрез вдигане на данъци, закани срещу петролните и газови компании, и административното пренасочване на капитал към развитие на ВЕИ), икономическите закони остават определящи.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
Все още живеем в петролната ера, а икономическата логика е красноречива - след криза винаги се играе на сигурно. Не трябва, а и няма нужда икономиката да се обяснява със сложни модели и формули - нещата са формулирани с няколко изречения."