Украинската контраофанзива се задъхва, призна полският генерал Валдемар Скшипчак в интервю за изданието Fronda. Според него, ако въоръжените сили на Украйна не нанесат незабавен удар някъде в района на Бахмут и не обкръжат руските войски там, след две седмици няма да има за какво да говорим. Контранастъплението ще приключи там.
А дали може настоящата фаза на военните действия в Украйна все още да се счита за подготвителен етап за контранастъпление преди срещата на върха на НАТО през юли в Литва?
В момента е трудно да се прецени това, ситуацията на фронта е много трудна и не се развива, както планират тези, които винаги подкрепят Украйна, отговаря генералът. Това се дължи на факта, че на първо място руснаците се опитват да овладеят оперативната инициатива в северната част на Украйна, като по този начин създават сериозна заплаха в тази територия.
Второ, действията на украинските войски в Запорожка посока, не им донесоха успех. Тези постижения, с които се хвалят украинците, са много умерени, те не са достатъчни за развитието на операцията. И какво, ако пробият в някакъв район, ако не е имало пробив на руската отбранителна линия? Докато не направят това, няма да има фрактура. Украинците, изглежда, вече са осъзнали, че все още не могат да пробият руската отбрана.
На един от обектите украинските военни се натъкнали на много обширно минно поле. Подобно е положението и в териториите, наводнени след взрива на язовира в Новая Каховка, където дори руснаците станали жертва на собствените си мини. Още: Дали да се очакват още изненади? Анализ: Притеснения в НАТО за украинската контраофанзива. Защо?
Руснаците са минирали почти всичко там, тези минни полета са много дълбоки. Те минират дори територията между позициите на своите войски. Освен това тези минни полета сега са трудни за различаване, тъй като мините са били поставени през февруари, март и април, а вече са обрасли с трева.
Сега украинците изпитват сериозни проблеми с обезвреждането на мините. Те са добре замаскирани, украинците вече са патили неведнъж. Ясно се вижда, че подобно развитие на ситуацията и голям брой от тези мини са били изненада за тях. Затова генерал Скшипчак счита, че това направление не е перспективно за провеждане на каквито и да било настъпателни операции. Въоръжените сили на Украйна вече са се убедили в това. Загубите, които понасят, както може да се очаква, съвсем не са толкова малки, колкото съобщават медиите. Руснаците, разбира се, също търпят загуби.
А могат ли логистични проблеми да окажат значително влияние върху действията на въоръжените сили на Украйна? След взрива на язовир Каховка и двете страни имали проблеми с логистиката. Според генерал Скшипчак обаче това няма да забави операцията, тъй като бригадите воюват 2-3 дни и след това се изтеглят, на тяхно място идват други, а в това време се обучават нови бойци. Така че няма проблеми с постоянното снабдяване на войските на фронтовата линия, защото те са на ротационен принцип.
Всяка бригада, която влиза в бой, трябва да е автономна, тоест да се снабдява с храна, вода и така 2-3 дни - през цялото време, докато войниците са на предната линия. Няма да издържат повече там. Някои, да кажем, "разказвачи на истории" смятат, че войниците може изобщо да не спят. Освен това пишат и казват, че някои бригади се бият 10 дни. Това е пълен абсурд. Войникът след 2-3 дни е толкова изтощен от липса на сън и постоянен стрес, толкова уморен от боевете, че след това време вече не е способен на нищо. Затова постоянната ротация на бригади или батальони е нещо обичайно. Още: "Изтощението на врага": Чешки експерт с важен анализ на украинската контраофанзива
Според изданието fronda.pl, преди срещата на върха на НАТО, която ще се проведе на 11-12 юли в Литва, украинците трябва да демонстрират известен успех пред Запада, за да продължат да получават помощ. Възможно ли е, оценявайки тази подготовка за настъпление, да се разчита, че ще настъпи някакъв преломен момент и украинската армия ще постигне някакъв впечатляващ успех?
Генерал Скшипчак: „Страхувам се, че руснаците ще направят всичко, за да попречат. Това, което показаха в Запорожие, е първият звънец за украинците. Руснаците им изпращат сигнал: „Няма да пробиете нашата защита“. Освен това руската армия в момента воюва на север и иска да прогони въоръжените сили на Украйна през река Оскол, която тече на изток от Харков. Украинците го преминаха на 11 септември миналата година по време на своето настъпление. Именно там руснаците извършват яростни атаки, които украинците трудно могат да отблъснат. Това не е руска контраофанзива, това са атакуващи действия в две посоки. Именно там руснаците създават сериозни проблеми на украинците, които се борят да удържат фронта.”
В резултат на това украинците вероятно ще трябва да изберат къде да атакуват. Според генерал Скшипчак, ако украинците веднага не ударят някъде в района на Бахмут и не обкръжат там руските войски, които са в Донбас, то след две седмици няма да има за какво да се говори. Тук ще свърши контранастъплението, защото украинците ще изразходват и изчерпят бойния си потенциал, а руснаците ще ги обвържат с бойни действия по такъв начин, че Въоръжените сили на Украйна няма да имат шанс за контранастъпление, защото те просто ще изтощят войските си.
Президентът на САЩ Джо Байдън наскоро каза, че Украйна ще трябва да изпълни всички официални условия, за да се присъедини към НАТО, включително края на конфликта. Но имаше идея да се предложи на Украйна израелски модел.
„Да, разбира се, САЩ могат да предложат израелски модел. За Украйна това ще означава, че ще получи гаранции за сигурност. Що се отнася до Израел, първо, той получава технологична подкрепа, второ, много сериозно финансиране, и трето, Вашингтон държи Иран на мушка. Тоест, ако вземем този модел, цялото НАТО, включително и американците, ще държат Русия на мушка. Това означава, че ако Москва направи нещо подобно, тогава НАТО и САЩ ще ударят Русия. Според мен прилагането на пълната версия на този модел в Украйна в момента е малко вероятно” – счита генерал Скшипчак.
Бившият командващ американската армия в Европа генерал Бен Ходжис наскоро заяви: „Украйна е на път, който ще доведе до освобождаването на Крим и изгонването на руските войски от Украйна. Започването на контранастъпление е важна стъпка за Украйна, но неговата основна фаза все още не е започнала“. Тези думи изглежда се потвърждават от руския военен министър Шойгу, който, цитиран от ТАСС, каза, че „въоръжените сили на Украйна планират да нанесат удари по руска територия, включително Крим, с крилатите ракети HIMARS и Storm Shadow“. Според него използването на тези оръжия извън зоната на бойните действия, в която Русия не включва Крим, би означавало пълно участие на САЩ и Великобритания в конфликта.
Според генерал Скшипчак, Украинците могат да удрят където си искат. Ако имат ракети с такъв обсег, могат да ги използват. „Много съм скептичен относно това как Ходжис гледа на стратегическата ситуация. Той трябва да разбере, че ситуацията съвсем не е такава, каквато някой се опитва да си представи във фантазиите си. Украинците все още не са пробили руската отбрана в запорожкото направление.” Още: Руските "Алигатори" - голямото препятствие пред украинската контраофанзива (ВИДЕО)
„Нямам представа откъде генерал Ходжис има такъв оптимизъм и как биха могли да пробият тази защита, казва генерал Скшипчак. Освен това, както вече споменах, руснаците много силно обвързват украинските сили на север и Киев трябваше да прехвърли част от войските си там, за да не бъдат изтласкани от посоката на Харков.”
Генерал Скшипчак коментира и сегашната ситуация, когато хората изпитват психическа умора от продължаващия конфликт в Украйна, а в някои кръгове може да има нарастващ протест срещу войната като цяло. Пацифистите се увеличават, защото този конфликт изморява всички. Когато има претоварване с информация за военни действия, хората изпадат в депресия и разочарование.
Това определено показва слабостта на западния свят, който не контролира медиите и настроенията на хората, поради което обществото е податливо на манипулации. Много е опасно.
Превод: Ганчо Каменарски