Възможността за трайна криза с Анкара се разглежда в Атина като много вероятна, ако дипломатическите инициативи за деескалиране на напрежението не дадат никакви резултати. Това пише електронното издание на вестник Kathimerini, цитирано от агенция "Фокус".
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
Съобщава се, че Атина се подготвя за всякакви събития, тъй като въпреки скорошната си реторика в полза на диалога, турският президент Реджеп Тайип Ердоган не е изпращал сигнали, които предполагат, че турският сондажен кораб „Оруч Рейс“ ще се изтегли от морската зона, за която Гърция претендира, че е неин континентален шелф.
Според близки сътрудници на премиера Кириакос Мицотакис, „Оруч Рейс“ не провежда проучвателни дейности в гръцкия континентален шелф, независимо че е придружен от 10 турски военни кораба. Всъщност, добавят те, присъствието на кораба в района е по-скоро „декларация“ на претенциите на Ердоган.
Този сценарий на трайно напрежение обаче може да се промени, тъй като Европейският съюз полага усилия за деескалация на ситуацията и се опитва в крайна сметка да събере Атина и Анкара на масата за преговори.
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
САЩ са на същия курс, както пролича от срещата, проведена във Виена в петък между държавния секретар на САЩ Майк Помпео и гръцкия външен министър Никос Дендиас. Смята се, че участието на международни играчи е предизвикано и ускорено от риск от военен инцидент след сблъсък между гръцка и турска фрегата в сряда.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
Преди телеконференцията на Съвета по външни работи в петък, Дендиас се срещна с австрийския си колега Александър Шаленберг във Виена за разговори, фокусирани върху развитието в Източното Средиземноморие. По-рано през деня Шаленберг заяви, че ЕС трябва да преоцени отношенията си с Турция в светлината на последните събития.
„Трябва да кажа, че Австрия е много загрижена за опасната и тревожна ситуация, която според нас може да ескалира“, заяви Шаленберг на съвместна пресконференция с Помпео. „Действията, предприети от някои държави в Източното Средиземноморие, трябва да доведат до това Европейския съюз да преоцени отношенията си с Турция“, каза още той.
Междувременно американският посланик в Гърция Джефри Пайет се срещна с гръцкия министър на отбраната Никос Панайотопулос и, както той написа в профила си в Twitter, „потвърди подкрепата на САЩ за Гърция като стълб на стабилността в Източното Средиземноморие и обсъди инициативи за задълбочаване на сътрудничеството в областта на отбраната и за надграждане (на Споразумението за взаимно сътрудничество в областта на отбраната - бел. ред.), като същевременно намаляваме регионалното напрежение“.
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
Гръцкото правителство очакваше силна турска реакция на подписването на споразумението с Египет за разграничаване на изключителните икономически зони между двете страни.
То обаче счете сделката с Египет за необходим риск, тъй като Атина се стреми да обезсили меморандума между Турция и Либия, който включва морски зони, върху които има претенции и Гърция. Нещо повече, споразумението с Кайро ще послужи като много силно дипломатическо оръжие в случай, че въпросът за морските зони бъде отнесен до Международния съд в Хага.
Темата продължава и в тези материали.