Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ангела Меркел в Русия – със щипка оптимизъм към Сочи

18 май 2018, 11:00 часа • 5007 прочитания

Сирия, Украйна, случаят „Скрипал“: на срещата между германския канцлер Ангела Меркел и държавния глава на Руската федерация Владимир Путин ще бъдат обсъдени множество кризи. Но има и една тема, която има потенциал за сближаването между Берлин и Москва, коментира телевизионният канал ARD, цитиран от агенция "Фокус".

Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна

Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена

По-рано тази седмица федералният министър на икономиката Петер Алтмайер направи интензивна обиколка – той пътува както до Киев, така и до Москва. Целите му бяха изцяло работни: да се опита да разреши спора около газопровода „Северен поток 2“. Вече бе намекнато, че в рамките на срещата в Сочи лидерите на Германия и Русия може да постигнат решение относно споразумението за газопровода.

„Северен поток 2" е допълнение към вече съществуващия „Северен поток 1", който ще транспортира газ от Русия до Грайфсвалд в провинция Мекленбург-Предна Померания. Газопроводът минава през Балтийско море - и съответно през територията (и акваторията) на балтийските държави и Полша. САЩ имат сериозни притеснения и биха искали да видят, че „проектът няма да се осъществи", заяви представител на Държавния департамент на САЩ.

И Украйна протестира: очаква се газопроводът да спре транзита на природен газ през украинските тръбопроводи - бизнес, който генерира високи приходи за Киев всяка година. „Северен поток 2" е много спорен и в Германия - не на последно място поради ролята на бившия канцлер Герхард Шрьодер в проекта, който е на държавната компания „Газпром".

Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО

Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)

Алтмайер демонстрира оптимизъм след пътуванията си. „След като канцлерът изясни, че „Северен поток 2" няма да се осъществи, освен ако не бъде намерено решение, което да включва Украйна, в Москва и Киев също обърнаха страниците" , обяснява Матиас Шеп, изпълнителен директор на Германо-руската търговска камара. Но критиците се съмняват дали Русия се придържа към нея.

Встъпителното посещение на Федералния външен министър Хайко Маас миналата седмица в Москва също донесе малко оптимизъм. Той обяви, че ще организира нова среща в „нормандски формат“, за да бъде обсъден отново военният конфликт в Източна Украйна. Все още обаче няма отговор на отправената от него покана.

По много политически теми Германия и Русия са все още са на противоположни позиции и все още не е ясно как може те отново да се приближат един към друг. Но какво ще се случи, предстои да видим.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес