Украйна не трябва да рискува западни танкове да пробиват руската отбрана. Според военни експерти е много по-разумно да се пожертват старите съветски Т-64. Най-добрите бойни средства от съюзниците е разумно да бъдат оставени в резерв. Това е основата на аналитичен материал на Newsweek.
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
Украйна трябва да използва старите си танкове, за да прокара пътища през територията, която Русия старателно е минирала, за да възпира вражеските атаки. Сега контраофанзивата върви бавно, но упорито, а раздираната от конфликта страна упорито и методично постига макар и малки успехи.
Български коментари: Путин не може да спечели. Големият украински пробив наближава (ВИДЕО)
"Не си струва да рискувате най-добрите танкове, за да пробиете минните полета", казва Дан Райс, бивш офицер от американската армия, който е бил съветник на генерал Валерий Залужни, главнокомандващ на въоръжените сили на Украйна.
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
Третата украинска контраофанзива започна в началото на юни. Тогава военното командване на страната въведе в бой на преден фронт танковете Leopard, получени малко преди това, и с тях украинската армия тества руската защита главно в Запорожка област.
Предимствата на старото
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
СНИМКА: Getty Images
По-стари и по-малко сложни танкове като съветския Т-64 могат да бъдат пожертвани, смята Райс, добавяйки, че Леопардите и Ейбрамс ще бъдат много по-ефективни в надграждането на успеха, ако бъдат пробити силно минирани отбранителни линии.
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
"В самото начало на юни украинските войници се опитаха да използват "Леопард"-ите, но се забиха в минните полета, които руснаците бяха подготвили, оформяйки своята отбранителна система в дълбочина. Това беше горчив урок за военнослужещите от въоръжените сили на Украйна", заяви Марина Мирон, изследовател в катедрата по военни изследвания в King's College London: Загубите в украинската контраофанзива: Няма победа без жертви (ВИДЕО)
В началото на 2023 г. - по това време войната в Украйна вече беше навършила почти година - Киев разполагаше с около 250 основни бойни танка Т-64БВ и 50 единици Т-64БМ. (Тези данни са предоставени от Международния институт за стратегически изследвания.) След това започнаха да пристигат германските Leopard 1 и Leopard 2, както и британският Challenger 2, които попълниха редиците на механизираните батальони.
Но тези ресурси не са неограничени. Заедно с малък брой обещани Challenger 2 и Abrams, които все още не са доставени, въоръжените сили на Украйна разполагат с десетки Leopard 2. През следващите месеци трябва да пристигнат още танкове от по-ранния модел Leopard 1.
Нидерландският аналитичен сайт Oryx, използвайки информация от отворени източници, потвърди загубата на 6 танка Leopard 2A4 и на 9 броя Leopard 2A6, като последните са малко по-нови. Но сайтът брои само визуално проверени данни (т.е. геолокализирани снимки и видеокадри), така че реалният брой на унищожените танкове може да е по-голям: Руските загуби в Украйна: Колосални числа, на база документирани снимки и видеа
Според Дан Райс, техниката е най-ефективна, когато се стреля по руски войски в движение с висока скорост. "Бих ги държал в резерв, докато украинците направят проходи в минните полета или разсекат противника".
Украинските въоръжени сили поемат голям риск, използвайки тези западни танкове в южната Запорожка област, анексирана към Русия, където се водят ожесточени боеве. "Въпросът не е само в мините, а и във факта, че руснаците много лесно откриват противниците в откритата зона на юг", добавя Мирон.
Минните полета обаче не са просто досадна пречка за напредването на украинците през летния сезон. Киев знаеше за тяхното съществуване. Заради това президентът Володимир Зеленски каза през първия месец от операцията, че Украйна се надява да изтласка руската армия назад, преди Москва да започне да укрепва отбраната си.
"Исках нашата контраофанзива да започне много по-рано, защото всички разбраха, че ако тръгне по-късно, тогава повече територии ще бъдат минирани. Ние даваме време и възможност на нашия враг да постави повече мини и да подготви отбранителни линии", каза Зеленски пред CNN.
Въоръжените сили на Украйна вече са критикувани за бавния темп на настъпление през последните 2,5 месеца. А някои считат, че обемът и времето за помощта от чуждестранни съюзници ще зависят от успеха на Киев тази година.
Сега Украйна е "най-минираната страна в света", заяви нейният министър на отбраната миналия месец. "Стотици километри минни полета, милиони взривни устройства, до 5 мини на квадратен метър в някои сектори на фронта", каза министър Резников пред The Guardian в началото на третия месец от контранастъплението.
Въоръжените сили на Украйна са много изобретателни в използването на безпилотни летателни апарати (дронове), чието производство бързо беше установено в страната. Според Мирон дронове се използват и за откриване на мини. Но засега, въпреки всички усилия, тежките танкове се използват най-добре в боевете, които се водят край полуразрушения град Бахмут в Донецка област.
Времето не е на страната на Украйна, отбеляза Мирон. Тя скоро ще загуби възможността да използва ново оборудване в райони като Запорожие, тъй като наближава есента, а с нея и дъждовният сезон. В условията на есенна мокрота "Леопард"-ите и "Чалънджър"-ите могат да затънат в калта. Мирон добави: "Още няма (големи) пробиви на руските отбранителни линии в Запорожието. Така че сега е най-добре да не губите тези танкове напразно."
ОЩЕ: Руснаците ударно вадят стари танкове заради войната в Украйна
Източник: Newsweek
Превод: Ганчо Каменарски