Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Анализ след вота показа хиляди грешки на избирателните комисии

10 април 2023, 15:20 часа • 4880 прочитания

Връщането на хартията доведе до увеличаване броя на невалидните бюлетини на последните парламентарни избори. Това заяви Анастас Гьоков от гражданското сдружение "Демокрация и законност", което е участвало в наблюдението на изборите и е извършило последваща проверка на резултатите от вота.

От организацията представиха несъответствия в резултатите, посочени в изборните протоколи от СИК, и числовите данни от машинното гласуване в едни и същи секции.

"Има над 44 хиляди невалидни хартиени бюлетини на последния вот при 5000 на миналите избори", посочи Гьоков. Разминаванията между машинния вот в протокола и самата машина относно преференциите са 24 500. Най-големи различия има в графата "без преференции", са установили от гражданската организация.

"На 4375 места се разминават данните между отчетените машинно брой гласове за отделен политически кандидат и тези в протоколите," отбеляза още Анастас Гьоков. По думите му още без информацията, записана в паметта на машината, е трудно да се установи дали са коректни подадените бюлетини. Още: ЦИК: Всеки пети изборен протокол е бил сгрешен

Според сдружението подобни грешки ще са по-фатални при местните избори, защото биха дали много по-голяма разлика за избраните лица.

Боримир Цанов, член на сдружението, съобщи за установени от тях нарушения в секция във Варна. "Гледайки сканирания секционен протокол, възниква въпросът дали е обикновена корекция или е преправен броят на отчетените гласове на цели три коалиции и партии в секцията, като "Продължаваме Промяната - Демократична България“, "Левицата!" и "Български съюз за директна демокрация", даде пример той. По думите му при тези избори са извършени сериозни нарушения.

Има данни за такива и в секция в Турция, както и в София, посочиха от сдружението. Още: Десетки гласове от машина за ПП-ДБ изчезнаха - коалицията видя манипулация (СНИМКИ)

"Призоваваме да се върне функционалността на машината", настоя Цветелина Пенева, член на сдружението. По думите ѝ районни избирателни комисии са приемали протоколи, без да проверяват контролите, или са приемали протоколи със сгрешени контроли.

"Друг въпрос е имаме ли нужда от 13-часов изборен ден, който е сред най-дългите", допълни Пенева.

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес