Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Анализ: Богатите стават по-богати, а бедните - по-бедни заради пандемията в САЩ

09 октомври 2020, 09:12 часа • 4001 прочитания

Анализ на данни за състоянието на американските граждани за първата половина на 2020 г. разкрива поразителни неравенства, основаващи се на раса, възраст и социална принадлежност, съобщава БГНЕС.

Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна

Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена

Нови данни от Федералния резерв на САЩ - изчерпателен анализ на финансовото състояние на американците за първата половина на 2020 г. - показват поразителни неравенства въз основа на раса, възраст и класа. Докато общото богатство на най-богатите - 1% от американците - е 34,2 трилиона долара, комбинираното богатство на най-бедните 50% от населението на страната - приблизително 165 000 000 души - е само 2,08 трилиона долара. Или 1,9% от всички активи на американските домакинства.

Междувременно, според индекса на милиардерите на Bloomberg, 50-те най-богати американци сега притежават близо 2 трилиона долара – с 339 милиарда долара повече, отколкото в началото на 2020 г. Коронавирусът изостри неравенствата в Съединените щати, тъй като нископлатените работници загубиха първи работата си по време на пандемията, а новият вирус е по-вероятно да зарази и убие хора с по-тъмни цветове на кожата. Междувременно професионалистите от горната средна класа продължават да работят дистанционно и да увеличават пенсионните си фондове, след като Федералният резерв и Министерството на финансите на САЩ обявиха нови мерки за подкрепа на пазарите и икономиката на страната.

Друга ключова причина за неравенството в доходите е, че по-голямата част от американците не се възползват от покачващите се цени на акциите. Инвестициите на 90% от населението намаляват от близо две десетилетия. От своя връх през 2002 г. - 21,4% - делът на американското участие на горната средна класа в регистрирания капитал на компаниите е намалял с 10 процентни пункта. Същата тенденция е характерна и за бедната половина от населението на страната. Според Федералния резерв най-богатите 1% от американците в страната притежават 50% от корпоративния капитал и инвестиционни книжа. След това най-богатите 9% от американците притежават повече от 1/3 от акциите - тоест, най-богатите 10% от американците притежават над 88% от компаниите.

Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО

Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)

Според данни на Федералния резерв поколението на „милениумите”, т.е. родените между 1981 г. и 1996 г., притежава само 4,6% от американското богатство, въпреки факта, че сега те съставляват най-големия дял от работещото население на страната - 72 000 000 души. А делът на средствата, притежавани от чернокожите американци, е останал същият, както преди 30 години. Подобно на богатството на страната като цяло, богатството на младите американци също е съсредоточено в ръцете на много малък брой хора. Само трима представители на „милениумите” в САЩ - съоснователите на Фейсбук Марк Зукърбърг и Дъстин Московиц и наследникът на „Уолмарт” Лукас Уолтън - контролират лично 2,5% от парите на своето поколение.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Атанаска Маркова
Атанаска Маркова Отговорен редактор
Новините днес