Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Нанороботи успешно се борят със злокачествени заболявания

25 декември 2013, 09:25 часа • 9033 прочитания

Група учени от Chonnam National University в Южна Корея създадоха първите в света функциониращи нанороботи, способни самостоятелно да откриват клетките на злокачествени ракови образувания и да въвеждат в близост до тях лекарствен препарат. В роля на тези миниатюрни роботи влизат генетично модифицирани бактерии от определен тип, способни да откриват дори най-малката концентрация на определени химически съединения и протеини, които се изработват в големи количества единствено при наличието на ракови клетки.

Още: Борисов и фабриката на девети

Още: Пиши "Украйна" и да бягаме

Когато бактерията регистрира наличието на тези вещества, чрез специални механизми тя активира втората част от наноробота – автоматично наноустройство с размери 3 микрометра, което разпръсква съответното лекарство, въздействащо директно върху болната клетка.

„Разработената от нашите учени методика позволява преодоляването на всички ограничения на съществуващите към момента начини за диагностика на ракови заболявания. Нашите нанороботи са способни не просто да откриват болестта още в начален стадий, но и ефективно да потиснат развитието й още във времето, в което тя се поддава на лечение. Това е първият в света наноробот, способен ефективно да провежда лечение на заболяването“, се съобщава в изявление на южнокорейското министерство на науката и информационно-комуникационните технологии, което частично финансира проведените изследвания.

Лабораторните тестове показват, че във вида, в който към момента съществуват нанороботите, може да диагностицират и лекуват само едни от най-разпространените форми на рак като тези на гърдата и дебелото черво.

Още: Депутатите да ги тестват за мозък – първо обаче избирателите

Още: Вземи от инвитро, спаси земеделие: Трансферът на деня

Изследователите обаче обещават в близко бъдеще да създадат нанороботи от ново поколение, които ще са в състояние да откриват и други форми на рак, както и още по-ранни стадии на тяхното появяване.

Подобна технология вече е патентована в Япония, САЩ и някои страни-членки на Европейския съюз.

Автор: Анна Маринова

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес