Бягството от затворa на двамата осъдени роди страхотен бисер."Хората са бягали от затвора от времето на граф Монте Кристо насам", каза председателят на правната комисия в народното събрание Даниел Кирилов. А после самият Цветан Цветанов - забележете какво включване - рече: "Аз мисля, че историческият преглед, който направи господин Кирилов показва, че такива случаи е имало не само у нас".
Още: Офертата на Тръмп - икономическа колонизация на Украйна
Още: Червената линия на Зеленски: Той не иска да е статист в сценария на Тръмп за Украйна
Тук има огромен фурор на интелекти. Литературният герой граф Монте Кристо, призован 170 години по-късно в реториката на ГЕРБ, в нещо като извинение и попаднал в непредвидимата висока словесност на двама гербаджии, които разцъкват слабата си грамотност като двама играчи на тенис на маса: единият подава, другият връща, докато не остане камък върху камък в литературната история. Но ние - прави сте - съдим прекалено остро. Не е задължително политиците да знаят, че граф Монте Кристо е художествен, а не исторически персонаж. Затова тук ще предложим няколко литературни идеи, които да оплодят мисълта на политическия елит. Ето кои са те:
1. Всички щастливи политици си приличат, всички избиратели са нещастни по своему
Прочутото първо изречение на "Ана Каренина", с лека перифраза, за да улови един характерен тукашен нюанс. Ако напоследък всички политици ви се сливат в една тъмна, ухилена и безцеремонно не даваща пет пари пълна с пари фигура, може да си служите с този цитат. Колективното политическо щастие е еднообразно и предвидимо, но разнородната съвкпуност от нещастия, които причинява, може да бъде крайно различна и уникална по своему.
Още: Ще се превърне ли Западният бряг във втора Газа
Още: Ново развитие: защо ЕС и Великобритания отново се сближават
2. Владо Вутов като Великият Гетсби
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Монтажна пяна в ауспусите на коли в Германия: руски саботаж?
Става дума за богаташкият син, който пръсна 40 000 долара в една вечер, разливайки шампанско Moet под звуците на великия български химн - Шушана. Кой друг е способен да изхарчи толкова много пари за партита, пълни с богати и съминтелни гости? Разбира се, Великият Гетсби. Ситуацията е просто леко побългарена; джазът е сменен с чалга, за да се усети балканския колорит, елегантността на Гетсби е придобила лека мутро-олигархична интонация, но млъкни сърце. Както в романа на Фицджералд, така и тук е намесена жена - как иначе да разтълкуваме възклицанието "А Шошана е сама-а-а-а?"
3. Животът като Изкуплението Шоушенк
Петнайсет години с едно миниатюрно чукче и прикритието на плакат; копаеш дупка, осеяна с фекалии, през която да минеш с погнуса, за да се почувстваш най-накрая свободен. Ако това някак ти напомня на собствения ти живот, спокойно може да се причислиш към героя Анди Дюфрейн от "Изкуплението Шоушенк".
Още: Изгубено поколение: защо младите хора бягат в чужбина
Още: Вредни навици: как да надхитрим мозъка
4. Чистачката като герой от "Под игото"
Чистачката, погнала двамата затворници, е единственият положителен персонаж в цялата история с бягството от затвора. Тя непременно трябва да бъде виждана през нейния възрожденски потенциал. Такива борбени жени има само в творбите на Иван Вазов. Народ, чийто затворници ги гони чистачка - не може да бъде унищожен!
5. Властта като Франкенщайн
Точно както е по Франкенщайн, цялата идея с властта и изборите бе да се създаде едно хуманоидно същество, което да е от полза на всички. Съществото обаче стана чудовище и се изправи срещу своя създател. И накрая проговори с гласа на Цветан Цветанов.
Автор: Райко Байчев