Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Полицията във Варна отчита спад в престъпността за 2016 г.

08 март 2017, 14:37 часа • 1048 прочитания

През 2016 година дейността на структурните звена при ОД на МВР-Варна беше насочена към реализиране на комплекс от организационни, оперативни, охранителни и превантивни мероприятия, целящи резултатно противодействие на престъпността, осигуряване на добър обществен ред, качествено изпълнение на дейностите по разследване и компетентно административно обслужване на гражданите.

В резултат на осъществената навременна подготовка, включваща изпълнението на редица мероприятия, активният летен туристически сезон в гр. Варна и курортните комплекси премина без сериозни инциденти, груби нарушения на обществения ред и тежки престъпления срещу личността и собствеността на гражданите.

Успоредно с изпълнението на мерките, целящи обезпечаване сигурността на туристите, в активните летни месеци сериозно внимание се обърна и на подготовката за жътвената кампания и прибирането на селскостопанската реколта. Изготвени бяха съвместни планове на РУ и Районните служби ПБЗН. Организирано бе наблюдение и профилактика в районите с обособени пунктове за изкупуване на селскостопанска продукция.

Активизирана бе превантивната дейност, с акцент недопускане на предпоставки и условия за извършване на престъпления против собствеността – домови кражби и грабежи спрямо възрастни и самотно живущи лица в малките и отдалечени населени места в областта. В тази връзка все повече се разширява взаимодействието между полицейските органи и структурите на местната изпълнителна власт, с цел реализиране на комплекс от превантивни мерки за респектиране на контингента и ограничаване на тези посегателства.

През 2016 г. основен приоритет продължи да бъде превантивната охранителна дейност и изпълнението на оперативни мероприятия, целящи своевременно долавяне и недопускане извършването на терористични действия на територията на областта. Особено внимание се обръща на охраната и видеонаблюдението в районите на големите търговски обекти, обществените мароприятия и местата с голямо струпване на хора.

В нормална и спокойна обстановка преминаха и изборите за президент и вицепрезидент на Република България, като своя принос за обезпечаването на изборния процес дадоха и ползваните допълнителни сили от Регионална дирекция ПБЗН - Варна, ЗЖУ - Варна и ГКПП Летище Варна.

Осъществените организационно-управленски мерки за оптимизиране на служебната дейност и повишаване на ефективността, оказаха в голямата си част положително влияние върху ежедневната работа, израз на което са и постигнатите през 2016 г. резултати.

ПРОТИВОДЕЙСТВИЕ НА КРИМИНАЛНАТА ПРЕСТЪПНОСТ

През 2016 година в териториалните подразделения на ОД на МВР - Варна са регистрирани 7007 криминални престъпления. В сравнение с регистрираните 7239 престъпления за 2015г., през 2016-та те са с 232 по-малко.

На обществени места са регистрирани 4373 престъпления, като най-голям е делът им в централната част на град Варна – 1497 престъпления, т.е. 34 % от общия им брой.

От края на 2013 г. насам е налице тенденция на снижение на общото ниво на престъпността. За втора поредна година регистрираните престъпления на територията на Варненска област са под 8000. Трябва да се отбележи и още един факт – отчетените в края на 2016 г. 7007 криминални престъпления са най-ниската стойност от 2000-та година насам, т.е. през последните 17 години.

Положителен е и фактът, че снижението на престъпността е характерно за територията на целия град Варна. Добрите резултати са плод на подобрената оперативно-издирвателна работа, ефективната организация по опазване на обществения ред и много доброто взаимодействие с Община Варна, районните администрации, Прокуратурата и Съда. И всичко това на фона на една целогодишно сложна и динамична оперативна обстановка.

На общия положителен фон на състоянието на престъпността се откроява и един негативен факт - проблемът с ефективното противодействие, превенцията и ръста на престъпността в малките населени места и отдалечените от областния център райони е проблем за цялата страна и е видно, че Варненски регион не прави изключение от тази тенденция. В различна степен ръст на извършените престъпления се отчита на териториите, обслужвани от РУ Девня – 3,5 % ; РУ Провадия – 4,0 % и Четвърто РУ – 8,0 %.

По отношение структурата на престъпността се отчита снижение както при престъпленията против личността, така и при имуществените престъпления.

Регистрираните 131 грабежа, 3597 кражби на имущество и 264 посегателства над МПС, също както и посоченото по-горе за общото ниво на престъпността, са най-ниските стойности през последните 17 години.

Намалението при грабежите е 37,0 %. Снижението е характерно за територията на цялата област, но особено в централната част, на територията обслужвана от Първо РУ, то достига до 60 % в сравнение с 2015 г. Ежедневните и целенасочени действия в тази насока допринасят изключително за сигурността и спокойствието на жителите и туристите, предвид, че в централните райони са съсредоточени голяма част от историческите и културни забележителности.

Общо за територията на Варненска област се отчита намаление на домовите кражби с близо 10 %. За запазване на тази тенденция и предвид изострената чувствителност на обществото към този вид престъпления, е наложително да продължи ежедневната активна оперативна работа и прилагането на адекватни на особеностите на всеки район превантивни охранителни мерки, с цел максимално ограничаване на тези посегателства и разкриване на извършените такива.

Статистическите данни в края на 2016 г. сочат завишение от 25 % на кражбите на вещи и части от МПС. Регистрираните посегателства са 565. Най-уязвимите места за извършване на тези престъпления са междублоковите пространства и неохраняемите места за паркиране.

За 2016 г. общата разкриваемост на криминалните престъпления е 38,6 %. В края на 2015 г. тя е била 34,2 %. Подобрението на резултатите в края на отчения период е с над 4 пункта. От 2011 г., постигнатият в края на 2016 г. показател от 38,6 % е най-добрият в последните 6 години.

През изминалия отчетен период са разкрити и 820 криминални престъпления, извършени в минали години.

Посоченото по-горе чувствително подобрение на общата разкриваемост през последните две години се дължи в най-голяма степен на повишената ефективност на работа в структурите на ОДМВР - Варна, обслужващи територията на град Варна и прилежащите вилни зони.

По линия „противодействие на разпространението на наркотични вещества” се запазва тенденцията от предходни години. Канабисът е най-разпространеният наркотик. През 2016 г. по линия „наркотици” са образувани 367 досъдебни производства и 104 бързи производства. Спрямо 2015 г. досъдебните производства са с 31 повече, а бързите - с 63 повече.

ПРОТИВОДЕЙСТВИЕ НА ИКОНОМИЧЕСКАТА ПРЕСТЪПНОСТ

През отчетния период са разкрити и документирани 300 престъпления в сферата на икономиката, сред които най-голям дял заемат документните престъпления – 71. Установените щети са в размер над 29 милиона лева, а обезпечените щети надхвърлят 11 милиона лева.

През 2016 г. са иззети 40 399 кутии цигари без акцизен бандерол и 877 кг. нарязан тютюн, на обща стойност около 450 000 лв. Образувани са 41 досъдебни производства по чл. 234 от НК срещу установени извършители.

През 2016 г. положителна роля в противодействието на данъчни престъпления имаше създаденият Междуведомствен координационен център между ОД на МВР-Варна, ОД на МВР-Добрич и НАП-Варна. Центърът функционира през месеците юли и август. При съвместната работа, на територията на Варненска област са проверени 2420 обекта, като са констатирани 641 нарушения.

През 2016 г., при проверки в търговски обекти, са иззети стоки на обща стойност около 2 500 000 лв., за които не са представени съответните разрешителни от страна на притежателите на търговските марки. Образувани са 37 досъдебни производства. Оказани са 6 съдействия на служители от Патентното ведомство, като са съставени 12 АУАН.

ДОСЪДЕБНО ПРОИЗВОДСТВО

През 2016 г. служителите от отдел „Разследване” са работили общо по 11 682 досъдебни производства. Делата на производство, останали от предходен период, водени и през 2016 г. са 3553, а образуваните производства през 2016 г. са 8129.

През изминалата година са образувани и водени 621 бързи производства и 28 незабавни производства, които са най-големият брой от създаването на отдела през 2006г.

ОХРАНИТЕЛНА ДЕЙНОСТ

През 2016 г. охранителният състав при ОД на МВР-Варна е участвал в разкриването на 51,1 % от общо разкрия брой престъпления с неизвестен извършител, като този показател е най-добър през последните десет години.

През отчетния период са охранявани над 2300 масови мероприятия, проведени са над 2500 полицейски операции и са извършени над 1000 охранителни обследвания.

Активизирана беше превантивната дейност, с акцент недопускане на предпоставки и условия за извършване на престъпления спрямо възрастни и самотно живущи лица в малките и отдалечени населени места.

Особено внимание се обръща на режима на функциониране на охраната и видеонаблюдението в районите на големите търговски обекти, обществените мероприятия и местата с голямо струпване на хора, с цел недопускане на терористични прояви, инциденти и груби нарушения на обществения ред.

Във връзка с туристическия сезон, през март и април се проведоха поредица от срещи с браншови организации от туризма – хотелиери, ресторантьори, туроператори. Ръководни служители участват в заседанията на Обществения съвет по туризъм при Община Варна, както и в Междуведомствения съвет по туризма.

За нуждите на ОДМВР – Варна по охраната на обществения ред и сигурността на туристите по време на летния сезон бяха командировани 42 полицейски служители от други областни дирекции. За поредна година на територията на Златни пясъци бяха командировани и 2-ма румънски полицейски служители, които работеха в съвместни екипи със служители на районното управление.

В нормална и спокойна обстановка преминаха и изборите за президент и вицепрезидент на Република България. Охранителният състав се справи със задълженията си по обезпечаване охраната на изборните места, охраната на района около РИК-Варна и съпровождането на изборните материали и протоколи първоначално от Областна управа към общините и след края на изборния ден до РИК-Варна.

ПРЕВАНТИВНА ДЕЙНОСТ

През 2016 г. се изготви план за съвместна дейност с Регионалния инспекторат на образованието, в рамките на който в сайта на РИО-Варна се публикува информация за пътуванията на деца от варненски учебни заведения и се улесни планирането и координирането на големи мероприятия като абитуриентски балове, тържества на училища и др.

С цел подобряване на взаимодействието и координацията, през месец април се актуализираха Споразуменията за обществен ред и сигурност с общините в областта.

През 2016 г. успешно стартира работата по програмата на МВР „Детско полицейско управление“.

За поредна година беше организирано и проведено традиционното състезание „Ваканция здравей! Да играем безопасно!“.

Успешно беше проведена и друга традиционна партньорска инициатива – „Не шофирай пил“. Инициативата имаше много добър отзвук сред ученици и преподаватели и следва да продължи и в следващите учебни години.

По линия „работа с уязвими групи” продължава доброто сътрудничество с организация „SOS – семейства в риск” по проблемите на домашното насилие.

Превенцията на телефонните измами беше една от приоритетните задачи през 2016 г. Служители от Териториална полиция посетиха обществени места, където се събират голям брой възрастни хора - пощи, болници, пенсионерски клубове. Съвместно с кметове на малки населени места и социални работници, със схемите за телефонни измами бяха запознати и самотно живеещи хора в тези райони. Със съдействието на Община Варна бяха отпечатани брушури и стикери с полезна информация по темата, като същите бяха раздавани на уязвимите групи граждани. През изминалата година кампанията по превенция на телефонните измами обхвана и учебните заведения и децата.

БЕЗОПАСНОСТ НА ДВИЖЕНИЕТО

Ежедневният анализ на пътно-транспортната обстановка и последващото насочване на контролната дейност в правилната посока, са дейности, кореспондиращи пряко с безопасността на движението, даващи възможност за ограничаване тежките последици от ПТП.

През 2016 г. са регистрирани и обслужени 4340 ПТП. От тях 763 са тежки с 40 загинали и 967 ранени, а останалите 3577 ПТП са с материални щети. В сравнение с 2015 г. броят на тежките ПТП е с 11 повече, загиналите са с 20 по-малко, а ранените са с 33-ма повече.

Две са основните причини, открояващи се сред всички останали, поради които възникват тежки пътно-траспортни произшествия. На първо място, като причина е несъобразената скорост – 41 % от тежките ПТП са възникнали в резултат на този фактор. На второ място е отнемането на предимство – 35 %.

Анализът на причините и условията за възникналите произшествия сочи, че през 2016 г. обстановката по безопасността на движението за град Варна и областта не очертава нови тенденции. Също както и в предходни години преобладаваща част от тежките ПТП възникват на територията на населените места и най-вече на областния център Варна.

В резултат на осъществената дейност по контрол и спазване на Закона за движение по пътищата, през 2016 г. са регистрирани 40 690 нарушения, които са със 7329 повече в сравнение с 2015 г.

През изминалата година активно беше участието на автоконтрольорския състав в Националните кампании по линия на безопасност на движението и провежданите във връзка с тях специализирани полицейски операции. Проведени бяха 99 операции, в изпълнението на които беше ангажиран целият състав, имащ правомощия за вземане на административно отношение по ЗДвП.

МИГРАЦИЯ

В област Варна няма данни за завишен миграционен натиск. Случаите на установени незаконно влезли чужденци са единични, не са установени лица съпричастни към трафик и подпомагащи незаконната миграция. Няма подадени молби за убежище и закрила в региона.

В сравнение с предходната година е намаляла нелегалната миграция от организирани туристи, които не напускат страната в срока на визите им. За 2016 г. са установени 7 граждани на Иран и 2-ма на Ливан, докато през 2015 г. са били установени 40 такива лица.

Запазва се тенденцията за увеличаване пребиваващите в региона граждани на Руската федерация, Украйна и Казахстан - собственици на имоти в района, пребиваващи с краткосрочни визи, както и на основание търговски представителства на чуждестранни дружества. Наблюдава се увеличение на студенти от трети страни и граждани на ЕС, обучаващи се във варненски ВУЗ.

НАСОКИ И ПРИОРИТЕТНИ ЗАДАЧИ през 2017 година:

1. Активно противодействие на „битовата” престъпност.

2. Активно противодействие на „уличната” престъпност, с акцент върху неутрализиране, бързо разкриване и ефективен разследващ процес спрямо извършителите на грабежи, кражби на вещи и части от МПС, посегателства на МПС, джебчийски кражби, разпространение на наркотични вещества.

3. Активно и ефективно взаимодействие със сектор БОП-Варна и ТДНС-Варна с цел недопускане извършването на терористични действия, ограничаване на криминалните пазари, свързани с трафик и разпространение на наркотици, трафик на хора, пране на пари, фалшифициране на разплащателни средства.

4. Осъществяване на ефективен контрол върху проекти, реализирани по линия на ЕС, с цел пресичане и документиране на извършени злоупотреби със средства от Европейските фондове и средства от държавния бюджет.

5. Активна работа и ефективно противодействие на престъпленията, свързани с акцизното и митническо законодателство и престъпленията във финансово-кредитната система.

6. Активна охранителна и превантивна дейност в районите около учебните и детските заведения, районите на жилищните комплекси, малките и отдалечените населени места в региона, както и при провеждането на масови спортни, културни и обществени прояви.

7. Подобряване ефективността в ежедневната дейност на охранителния състав. Активно участие в разкриването на престъпления, съвместно с оперативните служби в структурните звена.

8. Създаване на необходимите организационно-управленски предпоставки и мобилизиране силите на личния състав за подобряване на резултатите в противодействието на престъпността, опазването на обществения ред и недопускането прояви на социална конфликтност, с оглед спокойното и нормално протичане на предстоящите предсрочни избори за Народно събрание на Република България.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес