Полезни свойства на лимона
Две супени лъжици лимонов сок съдържат половината от дневната доза на човека от витамин С. А той от своя страна укрепва имунната система, защитава организма от вируси и бактерии, ускорява зарастването на рани, забавя стареенето, пречиства токсините, участва в синтеза на хормони, намалява кръвното налягане.
Лимонът ободрява, облекчава умората и сънливостта, бори се с гаденето, подобрява чревната подвижност, подмладява, попълва липсата на витамини и минерали при авитаминоза. Има козметичен избелващ ефект върху кожата, тонизира и регулира мастните жлези.
Ето защо да си похапвате повече лимони!
Потенциалните ползи от лимоните са следните:
- намален риск от инсулт;
- превенция на рака;
- подобряване на тена;
- профилактика на астма;
- подобрено усвояване на желязо.
За кои хора вредата от лимоните наистина е голяма?
Тези плодове са силни алергени, така че хората с индивидуална непоносимост не трябва да ги консумират.
Вредата от лимоните е, че те могат да причинят дерматит и да увредят зъбния емайл поради голямото количество киселини. Поради високото съдържание на захар продуктът не се препоръчва за хора с диабет и язва на стомаха.
8 безценни приложения на ЛИМОНА
В допълнение, той може да провокира нарушения в панкреаса, обостряне на ентерит, колит и остър гастроентероколит. С всички полезни свойства на лимоните, те трябва да се консумират умерено - излишъкът от витамини е също толкова вреден, колкото и техният дефицит.
Лимонът трябва да се използва с повишено внимание. Вредата от лимоните наистина е голяма при неправилното му използване. Особено важно е за хората с хронични заболявания.
Употребата на лимон е противопоказно при язва на стомаха, гастрит. Лимонът увеличава секрецията на лимонов сок за стомашен сок, а това от своя страна може да провокира спазми, киселини и силна болка. Лимонът трябва да се консумира с повишено внимание при хора, които имат проблеми с кръвта.
Лимонената киселина може да провокира обостряне на стомашни заболявания, в суха форма може да увреди лигавиците. При гастроезофагеална рефлуксна болест се получават киселини.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.