Ракията е символ на традиция и майсторство, но не само вкусът ѝ определя нейното качество. В миналото тя е трябвало да притежава и привлекателен цвят, който допълва вкусовите ѝ качества. За съжаление, съхранението на ракията в дървени бъчви и бурета, което е било част от този процес, постепенно отстъпва място на пластмасови и стъклени съдове, които оставят напитката прозрачна и без характер. Въпреки това, има различни методи, които могат да придадат на ракията желания цвят, дори без традиционните дървени съдове. В тази статия ще разгледаме най-популярните начини за оцветяване на ракия.
Още: Лечебните свойства на ореховото масло
Още: Социопат или Психопат - по какво се познава
Оцветяване с дъбови стърготини и дървесен чипс
Един от най-разпространените методи за оцветяване на ракия е използването на дъбови стърготини или така наречения дъбов „чипс“, който лесно се намира в специализирани магазини. Дъбовият чипс не само оцветява напитката, но ѝ придава и лек аромат, който напомня за класическото отлежаване в буре. За да постигнете добър резултат, добавете по 1 грам чипс на литър ракия. С времето напитката ще придобие топъл, златист цвят и по-приятен вкус.
Как се пие „правилно" ракия по стара българска традиция?
Черница и слива
Друг популярен начин за оцветяване е използването на клечки от черница или синя слива. Тези дървесни видове придават на ракията по-наситен жълт цвят с леко кафеникави нюанси. Методът е предпочитан от много майстори, тъй като запазва традиционния вид на ракията и подчертава вкусовите ѝ качества.
Още: Какво трябва да знаем за парадонтита - причини за неговата поява и лечение
Още: Какво означава асертивност и защо е важно да я притежаваме
Оцветяване с орехова ципа
За любителите на по-дълбоките и наситени цветове, оцветяването с ципа от орехови ядки е отличен избор. Ореховата ципа придава на ракията красив карамелен оттенък, а ако се остави за по-дълго, цветът става тъмно конячен. Това е идеален метод за тези, които искат да постигнат по-богат цвят без нуждата от изкуствени добавки.
Карамел
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Карамелизираната захар е още един бърз и лесен начин да придадете цвят на ракията. На един литър ракия се добавят около 5 грама карамел, приготвен в емайлиран съд. Този метод е популярен, защото не изисква специална подготовка и дава бързи резултати с привлекателен топъл оттенък.
Коя вода не става за разреждане на ракия
Дъбови и черничеви бъчви
Въпреки многобройните методи за оцветяване на ракия, старите майстори твърдо вярват, че най-добрият начин остава отлежаването в дъбови или черничеви бъчви. Освен че придава на напитката желания цвят, този метод омекотява ракията и подобрява вкуса ѝ, като съчетава процесите на оцветяване и отлежаване. Ако бурето е ново, процесът отнема около две седмици, докато старо буре може да изисква повече време. За постигане на перфектен вкус и цвят, ракията често се прелива от младо в по-старо буре, което допълнително обогатява напитката.
Още: Какви са вредите от мащерката и как да ги предотвратим
Още: Каква диета да спазваме, ако имаме висок пролактин