Лъжат ли партиите преди избори? Всеки ще каже лесно ДА, но по-интересният въпрос е: Можем ли да го докажем?
ДА вече можем. Платформата "Лъжеш ли" анализира изказванията на партиите, казва и доказва кой има неверни изказвания. Седем души, единствено разчитащи на добрата си воля, проверяват твърденията на ключови кандидати за депутатски места. Те систематизират тази информация и я поднасят в лесен за разбиране вариант. Те са възпитаници на немската гимназия в София, следват в Германия и някой ден искат да се върнат в България.
В "Студио Actualno" разговаряме с Даниел Янев - магистър по политически науки от Потсдамския университет. Работи като консултант в сферата на електрическия транспорт. Има богат опит в немския неправителствен сектор и учи задочно право в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Смята, че е по-лесно да хванеш български политик в лъжа, отколкото да намериш четвърти за белот.
Кой има най-много неверни твърдения?
Коя е най-драстичната лъжа?
Кой е имал най-много време в национален ефир?
Kой ви плаща, защо го правите?
Никой не ни плаща, ние сами си плащаме. Проектът ни е изцяло доброволчески, по никакъв начин не получаваме финансиране, било то от НПО, било от европейски проекти. Разходът ни за целия проект е доста минимален, най-големият ресурс, с който разполагаме, е свободното ни време. Единственото, за което даваме пари е домейнът на нашия сайт.
Кой води класацията за най-много неверни твърдения?
Това е нашето четвърто издание на "Лъжеш ли", лидер е Костадин Костадинов, който припомням, беше лидер и в 3-тото издание на "Лъжеш ли". След него следва Цончо Ганев, който е от неговата партия, Атанас Атанасов от ДБ и Кирил Петков от ПП.
Следили сме 18 народни представители само, по двама от партия, после добавихме и още от няколко партии, защото имаха твърде малко ефирно време. Целта ни бе да имат сходно ефирно време. Бяхме се фокусирали само върху националния ефир - БНТ, бТВ, NOVA и NOVA news. T.e. ако някой политик не се е явявал по тези медии, няма как да знаем какво е казвал, защото възникнаха въпроси защо не сме проверявали Бойко Борисов и т.н. Защо "невярно твърдение" - защото ние не обвиняваме никой народен представител, че лъже, че има умисъл в дадено изказване на кандидат, може да се е объркал наистина. За нас е важно да не се разпространява невярна информация.
Коя партия най-много се е обърквала в изказванията си през тази политическа кампания?
Водят "Възраждане" с 31 неверни твърдения, "Продължаваме промяната" с 8, "Демократична България" с 5 и т.н. Могат да се сумират следователно като се изведе сбора от неверни твърдение по личности.
Кое всъщност може да се докаже?
Когато даден кандидат твърди даден факт, това може да се провери и да се опровергае. Когато изказва мнение, например: "Не ми харесва как управляваха Бойко Борисов или Кирил Петков, или Сергей Станишев", без значение, това си е мнение на самия кандидат. По много начини може да се измери дали едно управление е било или лошо и поради тази причина смятаме, че подобни твърдения не могат да бъдат проверявани. Когато обаче някой твърди факти или числа, размер на инфлацията, колко хора са под прага на бедност в България, кога трябва да затворим ТЕЦ-ове според Плана за възстановяване и устойчивост - такива неща могат да се проверят, данните са публично достъпни, има статистики от НСИ, на Евростат.
Кой е имал най-много участия и минути в национален ефир?
Кои са най-драстичните разминавания с истината и най-големите обърквания на кандидати?
Какъв е екипът, ще се върнат ли в България отново?
Вижте цялото интервю с Даниел Янев!