Задавянето с някакъв предмет или храна или, както е разговорния израз: „влезе ми в кривото гърло“, е внезапна и неочаквана ситуация. Тя прекъсва преминаването на въздуха към белите дробове по причина на обекта, попаднал в дихателната тръба (трахеята). Това може да бъде животозастрашаващо. Задавянето най-често е заради храна – най-вече, ако човек говори или се смее, когато се храни. В повечето случаи то се преодолява след кашлица, но има и по-сериозни ситуации; при тях кашлицата не е достатъчна да насърчи изчистването.
Ето какво обяснява д-р Марсела Лемош:
Основните причини за честото задавяне са следните.
1. Дисфагия
Когато имаме дисфагия, човек изпитва затруднения при преглъщане. Това може да доведе до гълтане на слюнка и да се получи задушаване. Важното е да се установи причината за дисфагия и да започнете най-подходящото лечение. То се състои обикновено от упражнения, целящи укрепването на мускулите, които участват в преглъщането.
Този спасява животи: Как да се оправим точно за секунда при задавяне! (ВИДЕО)
2. Прекалено бързо пиене на течности
Твърде бързото пиене на течности, говоренето или смеха по време на пиене увеличава риска от задавяне, защото пречи на правилното действие на епиглотиса – органа, който контролира преминаването на въздух и храна в дихателните пътища и хранопровода. В този случай е важно да насърчите кашлицата, за да елиминирате течността, която е навлязла в дихателните пътища – и не давайте на човека повече течности!
Още: Ако имате рефлукс - забравете за тези храни!
3. Лошо сдъвкана храна
Гълтането на набързо и зле сдъвкана храна е една от главните причини за задавяне в „кривото гърло“. Понеже организмът не успява да накара глътнатата вече храна да достигне до стомаха, тя засяда и причинява запушване. Храните, които носят най-голям риск за дихателните пътища, са зърнени продукти - например боб, ориз, царевица или грах; също месо и хляб. Ако храната заседне в гърлото, човек трябва да се опита да кашля с цел да изхвърли храната чрез мускулите на диафрагмата и гърлото. По-добре избягвайте ударите по гърба, защото това може да усложни ситуацията и храната да се заклещи още повече. Важно е тя да се натроши на малки парчета и да се сдъвче добре, преди да се погълне.
Ето защо НИКОГА не трябва да ядете семките на динята
4. Ядене в легнало положение
Храненето в легнала поза може да провокира неприемане на храната ефективно в стомаха, защото положението на хранопровода и гърлото се променя – възможно е храната да спре движението си в гърлото и да предизвика задавяне. В случая кашлянето е доста ефективно – но не в легнало положение, разбира се!
Ето какво ни обяснява д-р Мануел Рейш за оказването на първа помощ при попадане на храна в кривото гърло.
Обикновено в повечето такива случаи задавянето е леко и затова се препоръчва следното.
Човекът да се изкашля силно 5 пъти.
Ударете го 5 пъти в средата на гърба с отворена длан и бързо движение в посока нагоре.
Ако това не помогне или ако задавянето е по-сериозно, например, при ядене на меки храни от рода на месо или хляб, незабавно приложете метода на Хаймлих, който се състои в следното: застанете прав зад пострадалия, който трябва също да е изправен. Обвийте ръцете си около тялото му. Стиснете юмрука на по-силната си ръка и го поставете с кокалчето на палеца върху ямката на стомаха между ребрата. Поставете другата ръка върху ръката, която е стиснала юмрук. Притиснете силно с ръце стомаха на човека нагоре и навътре, сякаш рисувате запетая.
Но при по-сериозни случаи винаги викайте линейка!
Внимание! Статията е само информативна. Винаги търсете компетентно медицинско лице!