В сезона на грипа сме, а онова, което повечето хора наричат „настинка“, всъщност са банални вирусни инфекции, които протичат леко и се самоограничават при по-младите хора и при тези, които не страдат от тежки хронични заболявания, но могат да бъдат с опасни и животозастрашаващи последствия за възрастните хора и при хронично болните пациенти. Това прави познаването на природните ресурси, с които възрастните хора могат да подпомогнат имунната си система и да подсилят организма си, изграждайки щит срещу вирусите и бактериите, особено важно. Едно от тези съкровища, които държат вирусите далеч от тялото и съхраняват здравето, е коренът от джинджифил, подходящ при настинка и грип.
При настинка и грип – джинджифил
Коренът от джинджифил е изключително благоприятен и известен в народната медицина от незапомнени времена с благотворното си въздействие върху организма, повишаване на съпротивителните сили и подобряване на функционирането на имунната система. Джинджифилът се използва и като подправка, и като напитка, и като средство за разкрасяване и отслабване в диетичното хранене и козметиката, но най-горещо се препоръчва при настинка и грип.
Лекар разкри по колко джинджифил може да се яде без вреда за здравето
Сред най-известните свойства на джинджифила, които го правят подходящо средство при настинка и грип, са:
- подобряване на имунитета и подсилване на имунната система,
- отхрачващо действие,
- болкоуспокояващо действие,
- подобряване на храносмилателните процеси,
- подобряване на кръвообращението,
- доставяне на чиста енергия на организма,
- подобряване на мускулния тонус.
Приемът на джинджифил и особено на корен от джинджифил, тоест джинджифил в чист вид, а не вложено малко количество в други изделия, помага на хората в вряла възраст и на тези в залеза а живота си да съхранят здравето си, поддържайки имунната им система в готовност да се справи с вируси, бактерии и здравословни проблеми, породени от недостатъчните съпротивителни сили на организма. С напредване на възрастта на имунната система ѝ става все по-трудно да се справя сама, като това важи и при настинка и грип. Възможно е банална инфекция да се окаже опасна за възрастните хора, което прави подсилването на имунната система в третата възраст ключово за съхраняване на здравето.
Какви други полезни свойства на джинджифила са известни?
Освен при настинка и грип джинджифилът помага на тялото да се справи с:
- болезнени стави, причинени от артрит,
- болезнена менструация при дамите,
- недостатъчния жлъчен сок чрез стимулиране на жлъчката да отделя повече,
- облекчаване на гадене и стомашни неразположения, като дори Американската академия по акушерство и гинекология споменава джинджифила като приемливо нефармацевтично лекарство при гадене и повръщане на бременните дами,
- профилактика на редица онкологични заболявания, сред които най-вече рак на ректума и дебелото черво,
- облекчаване на спазмите на стомаха, породени от газове, грешки в хранителния режим,
- след или по време на провеждане на лечение на онкологични заболявания –химиотерапия, тъй като облекчава гаденето след процедурите.
Чай от джинджифил - как е правилно да се приготвя и да се пие
Какво съдържа джинджифилът?
Джинджифил може да откриете както в чист вид, така и вложен в козметични продукти, чайове и дори в храни и сладки изкушения като шоколада. Самият той съдържа богата гама от витамини и минерали, сред които витамини С, В1, В2, А, фосфор, калций, магнезий, желязо, цинк, натрий, калий и ценни аминокиселини, сред които лизин, фенилаланин и други.
Кой и кога следва да внимава при прием на джинджифил
Въпреки че джинджифилът се препоръчва при настинка и грип, ако имате температура, която е висока, добре е да го избягвате, тъй като ефектът му е затоплящ. През летните горещини, при кървене, обилна менструация, както и при колит, гастрит и други специфични хронични състояния и заболявания, джинджифилът също не действа благоприятно. Вашият лекар или фармацевт може да ви помогне да определите подходящ ли е за вас джинджифилът при настинка и грип, както и кога да го използвате, за да подобрите самочувствието и здравето си.
Статията има само информативен характер и не замества лекарска консултация.