Доста типично и очаквано - осъденият в Босна и Херцеговина президент на Република Сръбска Милорад Додик намери спасение в руската столица Москва, след като в края на февруари беше осъден да лежи за година и му беше забранено 6 години да се занимава с политика. Причината - игнориране на решенията на върховния представител на международната общност на Босна и Херцеговина Кристиан Шмид. Става въпрос за решение на първоинстанционния съд, което може да се обжалва.
Додик се похвали в социалната мрежа "Х", че е в Москва. Той се снима пред Паметника на незнайния воин - и така отправи политическо послание. "Ще бъда отново тук на 9 май по покана на президента на Руската федерация Владимир Путин за честването на 80-годишнината от Победата над фашизма", каза той.
Още: Да е близо до Вучич: Разследват Додик за луксозна вила
➡️ Стигао сам у Москву. Сваки мој боравак овдjе почињем посјетом споменику Незнаном јунаку како бих одао пошту 28 милиона страдалих Руса у Другом свјетском рату.
— Милорад Додик (@MiloradDodik) March 31, 2025
➡️ Овдjе ћу бити поново 9. маја на позив предсједника Руске Федерације Владимира Путина на обиљежавању 80. гoдишњице… pic.twitter.com/CMd5jqYda8
Впоследствие, Додик се срещна и лично с руския диктатор Владимир Путин:
🇷🇸🇷🇺 Putin meets with Bosnian Serb leader Dodik in Moscow
— NEXTA (@nexta_tv) April 1, 2025
Russian President Vladimir Putin hosted Milorad Dodik, the pro-Kremlin leader of Bosnia's Republika Srpska, for talks in Moscow.
Footage shows Dodik warmly greeting senior Kremlin aide Yuri Ushakov with a handshake and… pic.twitter.com/wy4eOXDM6Y
На 12 март прокуратурата на Босна и Херцеговина поиска съдействие от службите за сигурност за задържането на Додик, министър-председателя на Република Сръбска Радован Вишкович и председателя на парламента на автономната област Ненад Стевандич. Само че МВР министърът на Република Сръбска Синиша Каран каза, че е абсурд двамата да бъдат арестувани.
На 27 март Интерпол обяви международно издирване на Додик и Стевандич. Сръбският вицепремиер и министър на вътрешните работи Ивица Дачич по-късно заяви, че инициативата няма правна сила и нарушава устава на организацията. Според медийни публикации Унгария също е подала жалба срещу заповедта срещу Додик - Още: Заради международната заповед за ареста на Додик: Белград с протестна нота до Интерпол