Яденето на няколко малки порции ядки всяка седмица може да намали риска от инфаркт и инсулт.
Това е констатацията на едно от най-мащабните проучвания върху ядките досега.
Изследователите казаха, че са открили значителна връзка между консумацията на ядки и по-ниския риск от сърдечно-съдови проблеми.
Хората, които редовно ядат ядки, включително фъстъци, орехи и черупкови плодове, имат по-малък риск от развитие на сърдечно-съдови заболявания или коронарна болест на сърцето в сравнение с хората, които никога или почти никога не ядат ядки. Открили са последователна обратна връзка между общата консумация на ядки и общото сърдечно-съдово заболяване (14 процента по-нисък риск за тези, които консумират ядки пет или повече пъти седмично) и коронарна болест на сърцето (20 процента по-нисък риск).
Изследователите установяват, че тези, които консумират шепа ядки (около 28 грама или една унция) пет пъти или повече всяка седмица, са с най-нисък риск от сърдечно-съдови заболявания и коронарна болест на сърцето.
Всеки 28 г увеличение на приема на ядки се свързва с 6 процента по-нисък риск от сърдечно-съдови заболявания и 13 процента по-нисък риск от коронарна болест на сърцето. Така, че препоръките трябва да са да се консумират четири до седем порции седмично от всякакъв вид ядки в контекста на здравословна диета.
Защо ядките са полезни за сърцето
Ядките отдавна се считат за здравословна закуска с множество ползи за здравето.
Освен че са добър източник на протеини, ядките съдържат и здравословни мазнини и други вещества, полезни за сърцето.
Ядките съдържат здравословен вид (мононенаситени) мазнини, които помагат за понижаване на холестерола в кръвта и следователно предпазват сърцето. Ядките също така съдържат фибри и други активни хранителни вещества, които изглежда намаляват възпалението в тялото, което също предпазва сърцето.
Новият поглед върху мазнините
Напоследък отношението към мазнините и здравето на сърцето се променя.
Защитата на сърцето ви вече не е просто премахване на всички мазнини.
Преди вярвахме, че общата мазнина е рискът от сърдечни заболявания. Днес имаме все повече проучвания, които ни показват, че това е видът мазнини, който е свързан със здравето на сърцето. По-конкретно, наситените мазнини и трансмазнините, намиращи се в говеждото, свинското, млечните продукти, маслото и кокосовия орех, са вредни за сърцето, докато мононенаситените и полиненаситените мазнини (риба, пиле, ядки, авокадо, зехтин) са здрави за сърцето.
Диетичните мазнини, подобно на тези в ядките, подпомагат растежа на клетките и дават на тялото енергия.
Те също така помагат на тялото да усвоява някои хранителни вещества, да произвежда определени хормони и да защитава вашите органи.
В проучването фъстъците, орехите и ядките като шам-фъстъци, бадеми, лешници и кашу са свързани с по-нисък риск от сърдечно-съдови заболявания и коронарна болест на сърцето.
Консумацията на фъстъци и орехи също се свързва с по-нисък риск от инсулт.
Кои ядки са най-полезни – фъстъци, бадеми или кашу?
Не всички ядки са еднакви
Има ограничения за изследването, като например дали ядките са били ароматизирани или приготвени по специфичен начин. Най-добре е да се придържаме към несолени ядки, когато е въможно.
Осолените или ароматизирани варианти обикновено са с по-високо съдържание на натрий и захар. Вместо това ги подправете сами с щипка морска сол, билки или подправки, настъргана цитрусова кора или дори струйка мед. Резултатите ще бъдат по-добри за вас, и да не говорим, по-вкусни.