Тъй като само преди дни зимното часово време беше сменено с лятно, е добре да си поговорим за всички онези промени, които настъпват в телата ни, когато връщаме един час назад. За много от нас това е момент, който носи редица неудобства, но за някои промяната оказва влияние не само върху тялото, но и върху психиката.
Факт е, че става въпрос за процес, който се е превърнал в навик на съвременния свят, но учените се опитват да изследват как този един час може да се отрази на здравето и настроението ни.
Какво се случва с телата ни, когато ставаме с един час по-рано?
Още: Кардиолог предупреждава колко е опасна смяната на часовото време
Нарушаване на циркадния ритъм
Помнете, че организмът на човек има свой вътрешен часовник, който е наречен циркаден ритъм. Той е свързан с управлението на всички онези биологични процеси и следва естествени цикли на сън и активност. Когато преминаваме към лятно часово време, този ритъм бива нарушен, защото на тялото му се налага да се адаптира към новото време. Изследванията сочат, че през първите дни, когато се случи тази промяна, хората се чувстват по-изморени и депресирани, тъй като вътрешният им часовник не е в синхрон с новото време.
Понижена концентрация
Още: Назад или напред? Тази нощ местим стрелките на часовника
За някои хора е много по-сложно да се приспособят към новия режим на сън и поради тази причина стигат до момент на понижена концентрация. Хората се оплакват от трудност да се съсредоточат върху работата или ежедневните си задължения. По-нервни са и по-раздразнителни.
Риск от стрес и тревожност
Когато човек страда от липса на качествен сън или има други нарушения, това може да доведе до повишаване нивото на тревожност и стрес. Ако не спим достатъчно, тялото произвежда повече кортизол. Това е хормонът на стреса. А изследванията сочат, че преминаването от зимно към лятно часово време води именно до повишаване нивата на кортизол в организма, което ни кара да се чувстваме по-раздразнителни.
Повишен риск от сърдечно-съдови заболявания
Още: Не забравяйте часовника: Иде лятното часово време
Това се дължи най-вече на стреса, който настъпва след промените в съня и необходимостта тялото да се адаптира към новото време. Според учени това е един много ясен пример как малките промени могат да нарушат ритъма на живот и да доведат до далеч по-сериозни последици, рефлектиращи пряко върху здравословното състояние на човек.
Влияние върху хранителни навици и метаболизъм
Недостатъчният сън несъмнено влияе на метаболизма и може да доведе до нарушения в апетита. Хората, които не спят качествено и достатъчно дълго, се превръщат в жертви на увеличаване производството на хормоните, контролиращи апетита, като грелин, и в резултат на това те изпитват нужда да похапнат нещо сладко, калорично или пълно с въглехидрати.
Още: Тази група хора е най-засегната от смяната на лятното часово време
Как можем да се справим с тези симптоми?
Научете се да си лягате рано през нощта
Започнете да се приспособявате плавно към режима. 15-20 минути всеки ден увеличавайте и така ще дадете време на тялото, за да може да се адаптира към новото време.
Не гледайте екрани преди сън
Още: Смяната на часа наближава: Защо тази малка промяна ни изморява толкова много
Запомнете, че светлината от телефони, компютри и телевизор пречи много на производството на мелатонин. Това е хормон, който регулира съня.
Поддържайте редовен ритъм на сън
Винаги се старайте да заспивате и да се събуждате по едно и също време, дори и през уикендите. Така ще изградите една рутина, която ще ви се отблагодари стократно в бъдеще.
Подобрете средата за сън, създавайки си повече уют
Още: Започнете още днес и смяната на часа няма да ви засегне: 3 ключови съвета за плавен преход
Нужно е да си осигурите тиха, уютна и хладна стая и така да помогнете на тялото да се възстанови по-бързо.
Тренирайте
Физическата активност помага за по-добър сън през нощта. Колкото и да не ни се иска да свикваме с промените от зимно към лятно часово време, ни се налага да го направим. Ако искаме да минимизираме негативното въздействие върху здравето, трябва да подходим с внимание към собствения си начин на живот. Ако предприемете тези няколко стъпки за адаптация, несъмнено ще намалите ефектите на загубата на сън и ще се чувствате значително по-добре, в настроение, продуктивни и тонизирани.
Още: Наближава преминаването към лятно часово време: Забравете за стреса от смяната на часа
Статията има само информативна цел и не замества консултация с лекар, нито балансирано хранене.