Упражнението може да осигури няколко ползи за хората с диабет, включително понижаване на кръвната захар. По-добрият контрол на кръвната захар може да намали риска от сърдечни заболявания и други нежелани ефекти.
Още: Какво е орторексия нервоза и как да се предпазим от нея
Нови изследвания показват, че упражненията следобед може да имат най-много ползи за хората, живеещи с диабет тип 2. Експертите казват, че обикновено препоръчват редовни упражнения като част от лечението на диабета.
Физическата активност помага да увеличите чувствителността си към инсулин и понижава кръвната захар. Това от своя страна може да помогне за намаляване на риска от свързано увреждане на нервите и сърдечни заболявания.
Според изследване хората с диабет тип 2 могат да видят най-много подобрения в контрола на кръвната захар, ако тренират следобед, а не сутрин или вечер. Следобедните упражнения могат да помогнат за по-добър контрол на кръвната захар.
Още: Всички ретроградни планети за 2025 - пълен списък
Още: Вреди ли аспартамът и какво трябва да знаем за него
Лекар: Това е най-добрата закуска при диабет
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
За настоящото проучване изследователите са разгледали как упражненията в определени часове от деня влияят върху контрола на кръвната захар. За да се определи нивото на физическа активност на участниците, всеки човек е носл записващо устройство за акселерометрия на талията.
След преглед на данните екипът откри, че през първата година хората, които са имали умерени до интензивни нива на активност следобед, имат най-голямо понижение на нивата на кръвната захар. Същата тази група поддържа наблюдаваното намаление на нивата на кръвната захар през четвъртата година.
Освен това, тези, които са били най-активни следобед, е най-вероятно да са успели да спрат приема на своите лекарства за диабет поради тези подобрения в контрола на кръвната захар.
Още: Лечебните свойства на ореховото масло
Защо следобедните упражнения са по-добри?
Често срещана хипотеза е, че циркадната система може да играе значителна роля. Тя регулира много физиологични функции в нашето тяло, което може да играе роля в специфичните за времето ползи от физическата активност.
Друга спекулация е, че поведенчески фактори като състояния на гладно/след хранене или цикли сън-събуждане, могат да допринесат за наблюдаваните ползи.
Например, физическата активност след хранене, която може да се случва най-често след обяд в следобедната група, е ефективна стратегия за управление на постпрандиалните глюкозни отклонения при диабет тип 2.
Защо упражненията са полезни за справяне с диабета?
Те не само могат да подобрят показанията на кръвната захар, но до известна степен могат да помогнат и за контролиране на теглото.
Упражненията могат бързо да понижат нивото на глюкозата чрез насочване на излишната глюкоза в скелетните мускули. Освен това незабавните ефекти от упражненията могат да останат много часове след завършване на дейността.
Всеки диабетик трябва да яде тези храни за железен имунитет
И като допълнителен бонус могат да помогнат за подобряване на настроението и чувството за благополучие.
Колко да тренирате за по-добър контрол на диабета?
За повечето хора, живеещи с диабет е препоръчително да получават 150 минути или повече умерени до интензивни упражнения на седмица.
В света на фитнеса упражненията с умерена интензивност са, когато можем да говорим, но не и да пеем.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.