Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какви са ползите от кафето от ръж

19 януари 2025, 10:01 часа

Човечеството култивира ечемик от около 10 хиляди години. Това е една от най-старите култивирани зърнени култури. Той се споменава в Библията и Омировата Одисея. За полезните свойства на растението може да се напише цяла книга. Свикнали сме да мислим за зърнените храни като за каша, перлен ечемик или ечемик. От ечемичени зърна обаче се правят не само зърнени храни, но и напитка с вкус на кафе. Зърнената инфузия се различава от последната по това, че практически няма противопоказания.

Ползите от такава напитка са многостранни и големи. Нормализиране на теглото, регулиране на нивата на кръвната захар, укрепване на имунитета, укрепване на сърцето и кръвоносните съдове, стомашно-чревния тракт - това е непълен списък от ценни свойства на продукта.

Лекар: Това е единственият правилен начин за пиене на кафе, здравен съвет за деня, 12 януари

Каква е тази напитка

Настойка от ечемик и ръж е заместител на кафето. Нека да разберем как се нарича в различните страни. Думата "mugitya" или ечемичен чай идва от Япония, където отдавна е известна инфузия от нерафинирани, печени зърна от ечемик или пшеница. В Китай напитката се нарича "damaycha", в Корея - "porichha". Вкусът на продукта наподобява съветските заместители на кафето (ерзац кафе): например лятната напитка. В Русия ечемичното кафе също има своите фенове.

От какво се прави

Заместителят на кафето се приготвя от печени и фино смлени ечемични зърна. За да подчертае вкуса на напитката, към него се добавя ръж. Придава дълбочина на инфузията, помага да се разкрият полезните свойства на основната зърнена култура. На пазара има различни марки на продукта, най-често в разтворим или смлян вид. За разнообразие към ечемика се добавят смлени шипки, цикория или дори жълъди.

Вкус и мирис

Ценителите на натуралното кафе твърдят, че ечемичната напитка по нищо не прилича на него. Вкусът наистина е различен, но има своите предимства. В сравнение с оригиналния състав ечемичната инфузия има по-мек вкус, без горчивина. Лекият аромат на хляб придава на напитката оригиналност, не я разваля изобщо. Различните добавки, използвани от производителите (жълъди, шипки, фино смляна ръж), придават уникален вкус. Максималното сходство с кафето се постига чрез смесване на ечемик и цикория.

Любителите на капучино ще харесат кафето с ечемично мляко.

Състав и свойства

Ечемичната напитка е с богат състав.

Микроелементи: желязо; флуор; манган; мед.

Макронутриенти: натрий; сяра; калций; магнезий; хлор.

Калоричното съдържание на 100 g напитка (10 g екстракт от ечемик на 200 ml вода) е 14-20 kcal.

Нека да разберем какви ползи и вреди носи кафе напитка, направена от ечемик и ръж

Пиете кафе само сутрин? Вижте как това влияе на сърцето ви

Запарката от зърнени култури се използва при: захарен диабет - ечемичното кафе предпазва нивата на глюкозата от скокове, фибрите забавят скоростта на усвояване на глюкозата; заболявания на храносмилателния тракт - инфузията възстановява епителната тъкан, покриваща органите, което увеличава броя на полезните бактерии и подобрява функционирането на храносмилателния тракт; проблеми с кръвоносните съдове и сърцето - зърнена напитка насища тялото с магнезий и калий, които намаляват високото кръвно налягане и укрепват стените на кръвоносните съдове; наднормено тегло - лекарството стабилизира телесното тегло, тъй като облекчава панкреаса (влизащата в него глюкоза се разгражда напълно и не отива в изграждането на мастни депа).

Противопоказания

Напитката няма особени противопоказания, с изключение на индивидуалната непоносимост към зърнени култури. Не са установени странични ефекти от употребата й. Поради наличието на протеин в състава на такова кафе е нежелателно да се пие при бъбречни заболявания. Прекомерната консумация допринася за увеличаване на теглото.

Защо трябва да слагате дафинов лист в кафето?

Възможно ли е по време на бременност

Няма обективни противопоказания за пиене по време на бременност и кърмене. Важно е обаче да се консултирате с лекар, преди да въведете зърнено кафе в диетата си. С разрешението на педиатъра кърмещата майка може постепенно да въвежда продукта в диетата, като внимателно следи състоянието на детето и липсата на алергична реакция.

Основното правило, към което трябва да се придържат бременните и кърмещите майки, е умереността. Не прекалявайте с кафеената напитка, ако ви харесва. Ограничете се до 2-3 чаши. В полза на организма това е оптималната доза.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Петя Недева
Петя Недева Отговорен редактор
Новините днес