Минисериалът на Netflix "Adolescence" ("Юношество") завладя зрителите по целия свят и изглежда, че всички говорят за него. Заснета в стил "един дубъл" във всяка серия, новата криминална драма на Джак Торн и Стивън Греъм е приветствана от критиците като технически шедьовър. През последните дни сериалът бе обявен за най-гледаното предаване в Netflix в целия свят. Четирисерийната поредица проследява развръзката около 13-годишния Джейми Милър (Оуен Купър), след като той е арестуван, а по-късно обвинен за убийството на съученичката си Кейти. Съавторът на сериала Стивън Греъм е в ролята на бащата на Джейми, Еди.
Сериалът на Netflix черпи вдъхновение от епидемията от престъпления с ножове в Обединеното кралство през последните години, възхода на "инсел" културата и бруталността на онлайн тормоза.
Непрекъснатият стил на заснемане на сериала не оставя място за спокойствие, отразявайки историята, която се противопоставя на лесните отговори. Отказва да даде ясно обяснение как едно интелигентно момче от привидно любящо, "обикновено" семейство може да вземе назаем нож от приятел и в една необичайна неделна вечер да отнеме живота на друго дете. Сериалът носи сурово послание: днешните тийнейджъри се ориентират в дигитален свят, който остава неразбираем за възрастните - освен ако те наистина не слушат какво им говорят децата им.
Още: След вълна от подигравки: Меган Маркъл обяви втори сезон на предаването си (ВИДЕО)
Какво е "инсел култура"
"Инсел" е термин, който е свързан с онлайн субкултура от хора (предимно бели хетеросексуални мъже), които твърдят, че не могат да открият романтичен или сексуален партньор за себе си, въпреки че желаят да имат такъв.
Субкултурата често се характеризира с дълбока неудовлетвореност, омраза, враждебност, сексуално обективизиране, мизогиния, мизантропия, самосъжаление, самоомраза и чувство за загуба на нещо, което им принадлежи по право – в случая сексуалните контакти.
Още: Излезе трейлърът на "The Last of Us: Последните оцелели" сезон 2 (ВИДЕО)
Защо "Adolescence" е толкова различен?
Сериалът завладява както публиката, така и критиците. Режисьорите Хансал Мехта и Шекхар Капур оценяват завладяващия разказ, зашеметяващото операторско майсторство, безпроблемната режисура и силните изпълнения. Какво отличава поредицата? Уникалният подход - всеки епизод се развива в един непрекъснат кадър.
Отговорникът за развитието на безопасността в дигиталната сфета Лора Симпсън казва, че продукцията хвърля светлина върху това как т.нар. маносфера - мъжката ярост и мизогинистичните влияния онлайн - може да повлияе на психичното здраве на момчетата и младите мъже, пише BBC. Симпсън заявява, че поредицата трябва да подейства като "предупредителен сигнал" за родителите, настойниците и специалистите, които работят с деца.
Още: Том Харди и Пиърс Броснан колят и бесят в новия сериал на Гай Ричи (ТРЕЙЛЪР)
Обяснявайки темата на "Adolescence", съавторът на сериала Греъм казва пред Netflix: "Една от целите ни беше да попитаме: "Какво се случва с нашите млади мъже и какъв е натискът, на който са подложени от връстниците си, от интернет и от социалните медии?". Идеята за поредицата хрумва на Греъм, след като чува за млади момчета, замесени в престъпления с ножове. Той разказва: "Имаше инцидент, при който младо момче е заподозряно, че е намушкало с нож момиче. Това ме шокира. Помислих си: "Какво се случва? Какво се случва в обществото, когато едно момче намушква с нож момиче до смърт? Какъв е подбудителният инцидент тук? И тогава това се случи отново, и отново. Наистина исках просто да хвърля светлина върху това и да попитам: "Защо това се случва днес? Какво се случва? Как стигнахме дотук?"
Поглед в очите на мъжката ярост
“We always see the perspective of the victim’s family, which is rightly so, of course we should, but in Episode 4, I...
Posted by Netflix on Saturday 22 March 2025
Сценаристът Джак Торн споделя пред BBC, че с "Adolescence" са искали да "погледнат в очите на мъжката ярост". В основата на разбитата душа на сериала лежи една смразяваща истина: за много тийнейджъри най-опасното място не е външният свят - това е собствената им спалня. Изолиран в тъмното отражение на социалните медии, Джейми, подобно на все повече тийнейджъри, попада в дигиталната "маносфера", съблазнен от безмилостната логика на онлайн мизогинията.
Най-поразителното постижение на сериала е неговият формат с един кадър. Всеки едночасов епизод е заснет в един-единствен, непрекъснат кадър - избор, който режисьорът Филип Барантини описва като "натискане на запис и продължаване до самия край".
Още: Робърт де Ниро със силен дебют в телевизионните сериали (ВИДЕО)
Сериалът разгръща историята на Джейми с подхода на cinéma vérité, като прави падението му тревожно реално. Впечатляващата перспектива въвлича зрителите в тревожно емоционално свободно падане, което отразява затъването на героите в объркване, вина и срам. Саундтракът подсилва тази атмосфера, наслагвайки случайни сирени, затръшващи се врати и разнопосочни ноти, които отразяват хаоса вътре.
Британският премиер Киър Стармър заяви, че е необходимо да се справим с "възникващия и нарастващ проблем", повдигнат от новата телевизионна драма "Adolescence". Депутатът от лейбъристката партия заяви, че тя "подчертава онлайн радикализацията на мъжете и насилието срещу момичетата" и че "създателите на сериала призовават за прожекции в парламента и в училищата, за да предизвикат промяна", пише "The Economic Times".