Настана “сезонът на кърлежите”. Прекарваме все повече на открито - в паркове, градини, сред природата, все места, където може да има кърлежи. Ухапването от кърлеж може да е безобидно, но да причини инфекции с по-сериозни последици.
Симптоми на алергична реакция от ухапване от кърлеж
Обикновено ухапванията от кърлеж са безвредни и не се появяват с определени симптоми. Но ако сте алергични към ухапвания от кърлежи, може да забележите следните признаци:
* болка или подуване на ухапаното място
* обрив
* парещо усещане на ухапаното място
* мехури
* задух, ако страдате от остра алергия.
Болести, които се предават чрез ухапвания от кърлежи:
* лаймска болест
* марсилска треска
* Ку-треска
* туларемия
* ерлихиозита.
Ето основните симптоми от инфекции, причинени от ухапване от кърлеж:
* висока температура
* червено или безцветно петно или обрив близо до ухапаното място
* обриви по цялото тяло
* схващане в областта на врата
* главоболие
* гадене
* слабост и умора
* мускулни болки
* схващане в ставите
* подути лимфни възли.
Хитрите домакини използват домашни средства против кърлежи
Лаймска болест
Това е една от най-разпространените болести, предавани чрез кърлежи.
Първият стадий на заболяването започва след инкубационен период от 3 до 30 дни. Характеризира се със зачервяване на кожата с диаметър около 5 см, най-често на мястото на ухапването от кърлежа, което с времето се разширява.
Успоредно със зачервяването или самостоятелно могат да се изявяват и други симптоми на лаймска болест - увеличение на лимфните възли в областта на ухапването, отпадналост, температура, болки в мускулите и ставите, главоболие. Симптомите могат да изчезнат и без лечение, но причинителят остава в тялото и заболяването може да прогресира.
Вторият стадий се развива месеци след инфекцията. Пациентите често се оплакват от умора, проблеми с концентрацията и световъртеж. Типични са кризите на изпотяване и епизодите със силно учестен пулс.
Третият стадий се проявява с усложнения в резултат на нелекувана лаймска болест, години след заразяването.
Марсилска треска
Другото най-разпространено заболяване след лаймската болест е марсилска треска. Заразяването става при ухапване от кучешки кърлеж и по-рядко при попадане на телесното съдържимо на кърлежа през конюнктивата и при размачкването му с пръсти.
Разпространена е предимно в Южна България и по Черноморието.
На мястото на ухапването често се появява неболезнено уплътнение, с централно разположена тъмна коричка.
След около 3-7 дни заболяването започва с висока температура, силно главоболие, мускулни и ставни болки, отпадналост, гадене, повръщане и зачервяване на очите. След 3-4 дни се появява характерен едропетнист обрив по цялото тяло, включително по дланите и стъпалата. След появата на обрива се влошава общото състояние на болния. Температурата продължава около 10 дни, но при правилно антибиотично лечение спада до 3-4 дни.
Ако състоянието не се лекува, може да се стигне до тежко засягане на черния дроб, нервната систем, бъбреците и поява на кръвоизливи.
Как да се предпазим от кърлежи?
Ку треска
Основен причинител на Ку треската са селскостопанските животни - главно крави, овце и кози. Обикновено при тях инфекцията протича без клинична проява. по време на размножителния период на животните - чрез родилните ципи и околоплодните води се отделят голям брой от причинителите на болестта.
Човек може да се зарази при вдишване на пръски или прах, съдържащи причинителя или при консумиране на заразени продукти.
Заболяването започва остро с висока температура, втрисане, отпадналост, силно главоболие и мускулни болки. При голяма част от заболелите се развива пневномия. В някои случаи след години заболяването може да хронифицира като засегне и сърцето.
За профилактика на борбата с Ку треската е важно: млякото да се консумира само след термична обработка.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.