Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Хипертония – предразполагащите фактори

15 юни 2020, 16:10 часа

Артериалното кръвно налягане е важен показател за здравословното състояние на човек. Следенето му, чрез измерване е важна част прегледа на всеки лекуващ лекаря. Когато е засечено повишено артериално налягане, това е сигурен знак за хипертония. Тя от своя страна е главен критерии и рисков фактор за мозъчно-съдови, сърдечно-съдови, бъбречни и други съдови заболявания.

Още: Какво е орторексия нервоза и как да се предпазим от нея

Още: Всички ретроградни планети за 2025 - пълен списък

 

Хипертония – бичът на XXI век

За съжаление в 21 век хипертонията се е превърнала в глобален проблем за общественото здраве. Това важи особено за българският народ.

Още: Вреди ли аспартамът и какво трябва да знаем за него

Още: Вредата от тесните дрехи и обувките на токчета

Хипертонията е заболяване, което все още се смята за идеопатично. Това означава, че дагнозата се поставя, без да се установи точна причина, макар че има определен процент наследственост, която се наблюдава при 95% от пациентите. За останалите 5% е в резултат на ендокринни или бъбречни заболявания.

Фактори на риска хипертония

Всички болести по вътрешните органи са с променлив и модифицируем характер на развитие. Артериалната хипертония също не е изключение. За развитието й има фактори, на които можем да окажем влияние. Това са модифицируемите рискови фактори и тези, на които не можем да повлияем - немодифицируеми. Нека ги разгледаме по отделно:

 

Още: Лечебните свойства на ореховото масло

Още: Социопат или Психопат - по какво се познава

Фиксираните рискови фактори, включват:

Наследственост - тези, които имат в рода близки с хипертония, са по-склонни да развият тази патология.

Установено е, че при мъжете, честотата на засегнати с артериална хипертония е по-висока от тази при жените. Дамите ги пази естрогенът (женският полов хормон). По време на климактериума, спестяващият резултат от естрогенните приключва и дамите, дори изпреварват честотата при мъжете.

 

Променливите фактори на риска, включват:

Наднормено телесно тегло – за хора с повишено тегло, рискът от развитие на артериална хипертония е по-висок;

Заседналият живот – липсата на активност, заседналият начин на живот, водят до затлъстяване, в резултат се появява хипертония;

Злоупотребата с алкохола допринася също за риск от хипертония. Що се касае до алкохол, по-добре изобщо да не се консумира. Етиловият алкохол образува големи количества отлагания в организма. Според изследвания, само червеното вино, действително има благоприятно действие, над сърдечно-съдовата система. Честата употреба на вино, с цел да предотвратите артериалната хипертония, лесно може да отключи друго заболяване - алкохолизъм. Справянето с него е много по-трудно, отколкото при високото кръвно налягане.

Храненето в големи количества с прием на сол - диетата с високо съдържание на сол спомага за повишаване налягането. Тук се появява въпросът, колко сол да се консумира на ден. Отговорът е чаена лъжичка, без връх или 4,5 грама.

Небалансирана диета с прекалено много атерогенни липиди и свръхкалории, което води до затлъстяване. Това е и риск от развитие на диабет тип II. Атерогенните, „създаващи атеросклероза“ са липиди, които се намират в големи количества в животински храни – свинско и агнешко месо.

Пушенето е друг променлив и рисков фактор за хипертония и възможните усложнения. Тютюневите вещества, сред които никотина, създават спазъм в артериите. Това води до скованост, а оттук да покачва на налягането в кръвоносните съдове.

Стрес – стресът води до симпатика в нервната система, която действа като незабавен активатор на всички системи, включително сърдечно-съдова. Наред с това в кръвта се отлагат пресорни хормони, т.е. хормони, които причиняват спазъм на артериите. Всичко това, води до скованост в артериите и се развива хипертония в артериите.

Тежки нарушения в съня като хъркане и сънна апнея - хъркането е бич за много мъже и жени. Факт е, че то причинява повишаване на налягането в гърдите и коремната кухина. Всичко се отразява в кръвоносните съдовете и води до спазъм. Развива се артериална хипертония.

 

Профилактика и лечение на хипертония

Ако вече имате диагноза хипертония, първо трябва да помислите за намаляване на всички тези фактори. Важно е да предприемете увеличаване на физическата активност, смяна на климата, консултации с психолог и всичко друго, което ще ви помогне и ще те стимулира промяната.

Важен е контрола в нивата кръвно налягане, както и редовен прием на предписаните лекарства. Знайте, че самолечението като заместител на предписаната терапия е крайно рисковано.

Това в никакъв случай не значи, че може да взимате лекарствата и да продължите начина си на живот постарому. Добре е да се помни, че тези и други здравословни проблеми до голяма степен се обуславят и от начина на живот. Ето, защо немедикаментозното лечение, което се състои точно в промяна на начина на живот е задължително.

И не на последно място е важно да се обръща внимание на здравето. Ранната профилактика и диагностика на хипертонията, намаляват риска от усложнения предизвикани от заболяването - инфаркт, бъбречна недостатъчност, инсулт и др.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Илиана Симеонова
Илиана Симеонова Отговорен редактор
Новините днес