Използването на светена вода е широко разпространено. Използва се в много църковни дела, независимо дали се освещава веднага или се използва предварително осветена вода. Така осветената вода се използва при освещаване на храмове, домове и различни предмети, които служат или се използват от човека. В светата тайна на Кръщението осветената вода става „вода на очистване, възраждане, извор на живот“, в който кръстеният се ражда „с вода и Дух“ за новата реалност на Царството Небесно.
7 големи грешки, които вярващите допускат по време на Коледния пост
Водосветът води началото си от първите векове на християнството, както свидетелстват древните писмени източници, като апостолски институции. Евхологионът на Серапион Тмуитски, както и на ранните църковни отци: Теодорит, блажени Йероним, Епифаний и др. Въпреки това, въпреки цялата си древност, в началото не е имало установено правило кога, къде и как да се извършва водосвет.
Има известна разлика в тези ритуали. Но общото между тях е, че освещаването на водата се извършва чрез специфични молитви
Още: "Раят не е място, а състояние". Красиви думи на великотърновския отец Давид
Днес са известни двa водосвети: голям и малък. Великият водосвет се извършва два пъти в годината в деня на Богоявление (Навечерието на Богоявление) и на Богоявление, в което си спомняме Кръщението на Исус Христос в река Йордан.
Това е тържествен обред, на който присъстват голям брой хора, които носят осветената вода по домовете си, защото тази Светена вода - Богоявление, се пази във всеки дом през цялата година като голяма светиня и се използва при нужда
За какво се използва светената вода?
Малък водосвет обаче се извършва по различни поводи, по време на други църковни действия и ритуали и дори по желание на отделни вярващи. Малък водосвет според всяка нужда може да се направи по всяко време и на всяко място: в къщата, на полето, в градината и др.
Още: Как средновековните поклонници намерили вяра в бушуващото море
Традиция в православната църква е свещеникът да посещава домовете на своите вярващи два пъти годишно, за да извърши водосвет, и то няколко дни преди Рождество Христово и преди най-големия християнски празник - Великден. С пристигането на свещеника в къщата и освещаването на водата Божията благодат влиза в дома ви. Защото след чина на водосвета свещеникът поръсва всички отдели в къщата, както и всички присъстващи, при което целуват Светия кръст и дясната ръка на свещеника.
Учени: Какво се случва с кръвното налягане, когато се молим
Че освещаването на вода в домовете не е просто обичай, а ежедневна нужда на самите вярващи, които изпитват нужда от време на време да бъдат освещавани и очиствани чрез поръсване със светена вода. Сред православните има много семейства, които изискват свещениците им да идват всеки месец и да освещават вода в домовете им.
Не е добре цялата ни вяра да се свежда до обичая „светене на вода“, но не е добре и да премахваме този благочестив обичай от нашия християнски живот. Освещаването на водата и нейното използване има своя пълен смисъл и значение само при спазване на всички останали разпоредби на Православната църква за християнския духовен живот, като пост, молитва, милостиня, св. Тайнство покаяние и изповед на греховете, причастие и всичко останало, без което няма спасение на душата, нито осъществяване на целта на нашето съществуване на земята.
Светената вода, особено богоявленската (която хората обикновено носят в домовете си), може да се съхранява неограничено време. Колкото и да се съхранява, тя не губи своята освещаваща благодат и не става податлив на разваляне. Има семейства сред хората, които пазят богоявленска вода по тридесет и повече години, с това, че всяка година от новата вода, като я носят от църквата, добавят по малко в шишето, в което държат старата вода.
Още: Невролог: Мозъкът може да сбъдне желанията ви - само 3 думи ще променят живота ви
Но основният въпрос е "след една година, когато дойде новата вода, какво трябва да се направи със старата?" Отговорът на този въпрос не е написан в църковните книги, нито има писмена заповед относно него. Но затова има народна традиция и обичай, който Църквата мълчаливо е възприела и той е придобил традиционна стойност, както и много други неща, които са запазени в Църквата чрез традицията.
И така, според тази народна традиция, а сега и църковна традиция, ако цялото количество вода на Богоявление не се изразходва благочестиво през годината, то останалата част, когато дойде нова вода, се излива в кладенец, в река или в цветя.
Още: Грях ли е да имаш интимни отношения по време на пост?
Що се отнася до водата, която се освещава в домовете за Великден (никога на Великден), тя може и трябва да се приема всяка сутрин малко преди хранене по време на постите и така да се консумира.