Повече от глупаво е да искаш вот на недоверие към правителство, което няма и половин година управление зад гърба си. Още повече, няма нито един корупционен скандал в този период.
Но изглежда вносителите на вота много искат да клатят лодката по начин, който ги прави да изглеждат значими в собствените си очи. А също така и да вдигат тупурдия, за да изглежда, че все пак заработват заплатите си по някакъв начин. Помним колко безполезен беше току-що отминалият вот с тема външна политика. А точно тя е най-безспорният плюс на сегашния кабинет, който, слава богу, не ни тика към Азия.
За МЕЧ и "Величие" нещата са ясни - те са принудени да поддържат една перманентна предизборна кампания, ако искат да не изпаднат от следващото раздаване. И за какво да се хванат, освен за корупцията - така ще се изпъчат като едни чисто нови борци за правда.
Но при "Възраждане" нещата не стоят точно така. При тях водещо е по-скоро желанието да покажат каква яростна опозиция са, за да заличат доскорошните си гладки отношения с Борисов и да му покажат, че могат да бъдат и лоши момчета. И ако случайно има късопаметни, а то - както се вижда - има, да гласуват пак за тях на новите избори. Още: "Вот без цел и посока, събрал прокремълски отломки": Социолог с коментар за гласуването
Късопаметни, защото само преди година-две "Възраждане" си гласуваха сума ти законопроекти редом с ГЕРБ. Подкрепяха ги за какво ли не.
Примерите за колаборация са видими
Къде прикрито, къде по-явно, но примерите за колаборация са видими. Заедно промениха Плана за възстановяване и устойчивост в част енергетика на 12 януари 2023 г. През юни същата година заедно избраха Делян Пеевски за член на Конституционна комисия. Тогава ГЕРБ, ДПС и ИТН приеха решението с косвената помощ на "Възраждане", които не гласуваха и така осигуриха на ГЕРБ и ДПС нужното мнозинство.
Само месец по-късно, през юли, имаше лека размяна на ролите и ГЕРБ подкрепиха предложение на "Възраждане" пак свързано с Плана за възстановяване и устойчивост (Решение за извършване на определени действия на държавни органи на територията на "Мини Марица Изток" ЕАД). То беше прието с гласовете на ГЕРБ, "Възраждане" и ИТН. Още: Божанов за вота на недоверие: Кой на кого си подава топката?
Двете формации бяха в пълно единомислие и по драмата с ръководството на НЗОК, както и по всякакви решения, свързани с енергетиката - вероятно съвсем случайно.
Сега ще сме опозиция на приятелите си - защо ли?
Списъкът с примери може да бъде продължен с доста подобни неща, защото живеем в XXI век и гласуванията в парламента са публично достъпни. Така че да се правят на анти-ГЕРБ е твърде елементарен ход, за който има две обяснения. Или Борисов им е показал вратата и не им пуска повече трохи, от което са бесни, или са повярвали на другарите си от Кремъл, че ще бъдат следващите управници на България.
Вот на недоверие е сериозно нещо и тези, които го размахват с повод и без повод, просто допринасят за девалвацията на демократичните ценности. Още: МЕЧ вдигат банкет, ако вотът им на недоверие успее
Впрочем, най-вероятно точно това е и целта.
Автор: Евелина Гечева