Една висока държавна позиция се оказа примамлива за рекорден брой кандидати - цели шестима са мераклиите за омбудсман. Тази безспорно важна фигура за част от българите е като последно упование, но всеки, който си е имал работа с жалби на граждани, знае колко неблагодарна е тя.
Но едва ли този наплив може да се обясни само с високото заплащане, което е 90% от това на председателя на Народното събрание. По-скоро логиката показва, че бумът на кандидати се случва, след като бе създадена възможност омбудсманът да е потенциален служебен премиер. Още: Първи кандидат за омбусман, който е готов "да се жертва" за служебен премиер
За сравнение - през 2020 г. Диана Ковачева беше единственият кандидат за поста, а преди това бяха обикновено по двама. Но шестима?
Радев се озова в небрано лозе
Струва си да припомним факта, че миналия април Ковачева напусна предсрочно този пост, понеже беше избрана за български съдия в Европейския съд по правата на човека. Тя просто технически нямаше как да бъде привикана при Радев на разговор за премиер. Но пък нейната заместничка̀ Елена Чернева-Маркова подаде оставка точно поради нежеланието сѝ да стане служебен премиер.
Всички помним в какво небрано лозе се озова Радев тогава, не по своя вина. Така наречената "домова книга", в която беше записано кой може да е служебен премиер, претърпя пълно фиаско. Първо шефовете на БНБ категорично отсякоха, че не им е работа да премиерстват, защото са си чисти финансисти, при това - от висок клас. Какво са си мислили депутатите, като са вкарали банкерите в премиерската листа, не е ясно. Вероятно защото им е звучало някак престижно "банкер - премиер". Още: Идеите на кандидатите за омбудсман – еднакви, двама ще се борят и с проблеми с еврото
После отпаднаха обмудсманът и неговият заместник и така дойде ред на ръководителя на Сметната палата Димитър Главчев.
Проточи се политическа криза
В резултат на безумната "домова книга" не само се създаде тягоства политическа криза, но и изборът се сведе до един човек - подходящ или не толкова, а и цяла година институцията стои обезглавена. Същата тази институция, която силно пострада от парламентарната криза и за която партиите така и не стигаха до избор на ръководител, обсебени от фикцията да поставят там свой човек.
Сега предстои изслушване и няма спор, че то ще бъде интересно, защото във функциите на обществения защитник влизат твърде много компетенции. Човек трябва да бъде и юрист, и икономист, и с опит в разправиите както с държавни структури, така и с монополисти. Тоест, за да има смисъл тази институция, нейният ръководител трябва да постигне конкретни, видими и доказуеми практически резултати. Нещо, което тепърва предстои да видим дали ще се случи. Още: Влезли няколко Златки в един парламент. И измислили Домовата книга
Защитникът да става управник е пълен нонсенс
По-сериозният проблем обаче е рамката на това нещо. Омбудсманът по презумпция е защитник на гражданите и е пълен нонсенс да е потенциален премиер, било то и служебен. Защото премиерът не е фигура, загрижена за високите сметки за парно. Той трябва да управлява голямата държавна машина, която понякога работи в ущърб на гражданина. И тук идва ред на обществения защитник, който за някои хора е наистина последна надежда и последна инстанция.
Време е депутатите да си отворят ушите и очите и да видят как едно безумие породи друго. Нито омбудсманът, нито шефовете на БНБ са подходящи за домовата книга, хеле пък шеф на Сметната палата. Искаха да затруднят Радев и да му покажат собствената си значимост - е, успяха, поне за малко. Но като резултат постигнаха и увеличаване на купчината от безсмислени закони, които и без друго са предостатъчно. Отказите на всичките тези фигури, без един, са достатъчно красноречиви какво недоразумение е сътворено. Още: "Не му е работа на омбудсмана да става премиер": Защо Мая Манолова влиза в битката? (ВИДЕО)
Нека така наречените юристи в парламента да помислят малко повече и да махнат "домовата книга", защото тя води към задънена улица. А на табелката ѝ пише "Толкова си можем".
Автор: Евелина Гечева