Разберете по-подробно какви са методите за справяне с паник атака.
1. ОБРАЗОВАЙТЕ СЕ
По данни на Фондацията за психично здраве, 13,2 % от хората са преживявали пристъп на паника. Ако познавате човек, който често страда от тях, може да е полезно да разберете по-добре какво представляват те. Пристъпите могат да продължат между 5 и 30 минути, като симптомите включват учестено дишане, изпотяване, учестено сърцебиене, треперене и отпадналост.
2. ЗАПАЗЕТЕ СПОКОЙСТВИЕ
Ако имате кратка, внезапна паническа атака, може да е полезно да имате до себе си човек, който да ви увери, че тя ще премине. Важно е пристъпът да отмине и да не се търси разсейване. Колкото и странно да звучи, самото запазване на спокойствие може да ви успокои.
5 начина да се освободите от паник атака
3. БЪДЕТЕ УВЕРЕНИ
Пристъпите на паника могат да бъдат силно притеснителни. Някои хора описват, че се чувстват така, сякаш получават инфаркт или че могат да умрат. Важно е да успокоите човека, който изпитва пристъп, че не е в опасност. Симптомите, които се дължат на реакцията на организма "борба или бягство", обикновено достигат своя връх в рамките на 10 минути.
4. НАСЪРЧАВАЙТЕ ДЪЛБОКОТО ДИШАНЕ
Насърчавайте лицето да диша бавно и дълбоко. Може да броите на глас или да го помолите да ви наблюдава, докато спокойно вдигате ръката си нагоре и надолу.
Как да разпознаем дали имаме паник атака или инфаркт?
5. ВНИМАВАЙТЕ ДА НЕ СЕ ОТНЕСЕТЕ ПРЕНЕБРЕЖИТЕЛНО
Вашето "не се паникьосвайте" може да е добронамерено, но се опитайте да избягвате всякакви потенциално пренебрежителни изрази и фрази. Не ги омаловажавайте. Те са сред най-силните преживявания, през които можете да преминете.
6. ОПИТАЙТЕ ЗАЗЕМЯВАЩО УПРАЖНЕНИЕ
"Един от симптомите на пристъпите на паника може да бъде чувството за нереалност или откъснатост", споделят експерти по психология. Техниките за заземяване или други начини да се почувствате свързани с настоящето могат да бъдат ефективни. Те предлагат да се съсредоточите върху текстурата на одеяло, да помиришете нещо със силен аромат и дори да потропвате с крака.
Ето как да се преборите със СТРАХОВЕТЕ и тревожността (ВИДЕО)
7. ПОПИТАЙТЕ ЧОВЕКА ОТ КАКВО ИМА НУЖДА
Хората често могат да се чувстват изтощени след паническа атака. Внимателно ги попитайте дали можете да им донесете чаша вода или нещо за ядене. Най-добре е да се избягва кофеинът, който е психостимулант, както и алкохолът. Възможно е да изпитват треперене или да им е твърде горещо. По-късно, когато се възстановят, може да ги попитате какво намират за полезно по време на пристъп или след него.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.