Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Засилващи се гласове срещу закон за спекулата, с който всъщност стоки като бензина трябва да поскъпнат

21 март 2020, 15:27 часа • 9129 прочитания

"Новите разпоредби, включени в Закона за извънредното положение, са грешен инструмент за ограничаване на цените и ще доведат не до по-ниски цени, а до тежки последици за българската икономика - дефицити на стоки и услуги, хаос, корупция, фалити, спекула, увеличаване на сивия сектор и спад на приходите в държавния бюджет точно когато те са най-нужни". Това обявиха от Сдружението за модерна търговия в разпратено до медиите становище. Оттам апелираха към президента Румен Радев да наложи вето върху текста за налагане на таван върху цените. Той беше приет по предложение на БСП!

Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили

Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко

Накратко до какво води промяната - въвежда се средноаритметична цена на база средноаритметичните цени за последните три месеца за стоките и услугите на стопанските субекти. Това означава, че някои стоки буквално трябва да поскъпнат - като например бензина, който през последния месец (март) поевтиня с около 6-7%. Ако се вземе средноаритметичната цена от последните три месеца, тя ще е по-висока от получилото се за месец март. Отделен е въпросът със стоки и услуги, които поскъпват заради поскъпване на суровини и по-високи транспортни разходи поради масовото затваряне на граници!

Ето и пълния текст на становището:

Снощи българският парламент прие "Закон за мерките и действията по време на извънредното положение, обявено с решение на Народното събрание от 13 март 2020 г." Със закона се въвежда таван на цените на стоките и услугите. Според него "всички стопански субекти са длъжни да предоставят на населението предлаганите от тях стоки и услуги на цени, равни на средноаритметичните цени на предлаганите от тях стоки и услуги през последните три месеца" преди въвеждането на извънредно положение. За нарушение на разпоредбата на "виновните лица се налага имуществена санкция в размер на 5 на сто от оборота" за предходната година, а на представляващите ги физически лица - глоба в размер от 20 хил. до 100 хил. лв.

Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици

Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава

Членовете на Сдружението за модерна търговия имат значителен принос за ниските цени в България и дори в условията на извънредно положение успяват да ги поддържат, въпреки натиска от все повече производители. Тези разпоредби обаче представляват връщане от пазарна към централизирана икономика. Те са грешен инструмент за ограничаване на цените и ще доведат не до по-ниски цени, а до тежки последици за българската икономика - дефицити на стоки и услуги, хаос, корупция, фалити, спекула, увеличаване на сивия сектор и спад на приходите в държавния бюджет точно когато те са най-нужни.

Единствено свободната конкуренция може да гарантира ниски цени. Безброй примери по света и у нас са доказателство за това. Апелираме към всички власти да не вземат прибързани решения, да ги съгласуват със заинтересованите страни и да не всяват допълнителна паника в и без това предизвикателната ситуация.

Апелираме към Президента на Република България да наложи вето върху текста за налагане на таван върху цените. Ако все пак законът влезе в сила, апелираме към Народното събрание спешно да отмени въпросните текстове.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес