Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Русия поставя под тотален контрол информационния поток

15 ноември 2017, 15:03 часа • 4912 прочитания

Депутатите от Държавната дума в Русия приеха на трето четене законопроект, който позволява да се признават чуждите средства за масова информация за чуждестранни агенти. Документът бе подкрепен от всички присъстващи 414 депутати. Предстои законопроектът да бъде разгледан от Съвета на Руската федерация, а след утвърждаването му - изпратен и подписан от президента Владимир Путин, съобщи meduza.io.

Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна

Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена

"Ние не искахме да приемаме този закон, който можеше и да не бъде факт. В Русия никога не са се предприемали мерки, които да ограничават свободата на словото във всичките ѝ проявления", заяви преди гласуването заместник-говорителя на Държавната дума Пьотр Толстой. Толстой е същият депутат, който заяви, че Русия вече купила Черноморското крайбрежие на България и ако поиска, ще купи цяла България. След тези думи и последвалият отзвук депутатът от партията на Владимир Путин "Единна Русия" каза, че се е пошегувал.

Държавната дума подготви поправка в Закона за средствата за масова информация, които позволява да се признаят отделните средства за масова информация за чуждестранни агенти. Поправките са в отговор на решение министерството на правосъдието на САЩ да присвои статут на чуждестранен агент на държавната телевизия RT (Russia Today).

Как трябва да работи проектът?

Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО

Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)

Министерството на правосъдието на Русия ще има право да определя средства за масова информация за чуждестранни агенти. За целта медията трябва да съответства едновременно на две условия:

- Да се намира зад граница (като юридическо лице или друга структура)

- Да получава пари (имущество) от чужденци

След получаването на статут на чуждестранен агент, такава медия, ако иска да продължи да работи в Русия, всяко тримесечие трябва да предоставя в Министерството на правосъдието отчет за дейността си, както и такъв за получаването и разходването на средствата си. Всички публикации, в това число и в интернет, трябва да се съпровождат с бележка, че са пуснати от медия-чуждестранен агент. Форматът на маркировката ще бъде определен от правосъдното министерство.

Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?

Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)

Кой може да бъде признат за медия – чуждестранен агент?

За "чуждестранно средство за масова информация" може да бъде призната "чуждестранна структура", която разпространява "предназначени за неограничен кръг лица печатни, аудио-, аудиовизуални или други съобщения и материали." Тези критерии са толкова общи, че в това определение може до попадне медия от всяко ниво и от всяка страна.

Освен това руската телевизия RT има чуждестранни клонове, чрез които работи извън пределите на Русия. Тези структури така или иначе получават финансиране, в това число и от реклама от Youtube – значи, RT отговаря на условията, описани в новия закон. Логично е да се предположи, че правосъдното министерство на Русия трябва да изработи допълнителни принципи, по които ще избира медии, подлежащи на засилен контрол, но те все още не са формулирани.

В определението на новия законопроект влизат и не само медии, но и всеки сайт или акаунт в социалните мрежи.

Например, основателят на Фонда за борба с корупцията Алексей Навални има блог, включително и в Youtube. Руският опозиционен лидер събира дарения за дейността си, следователно напълно вероятно е да получава средства от "чуждестранни граждани, лица без гражданство или упълномощени от тях лица".

Руският законопроект се позиционира като "огледален" отговор на американския закон за чуждестранните агенти, съгласно който телевизията RT трябваше да се регистрира. Но главният пункт в американския закон е политическата дейност. Т.е. Вашингтон смята за важно да следи тези теми, които се занимават с политическа пропаганда с чужди пари.

Държавната дума предложи изобщо да не се разглежда съдържанието на публикациите на чуждестранните медии: т.е. това може да бъдат спортни или културни средства за информация.

Как ще се проверяват отчетите на чужденците?

Законът в САЩ обхваща само организации, регистрирани в Америка. Там министерството на правосъдието проверява работата на компании, които вече са под неговата юрисдикция. Руското ведомство по неизяснен начин трябва да контролира чуждестранните средства за масова информация, които за пръснати по целия свят.

С какво чуждестранните агенти ще се различават от средствата за масова информация само в Русия?

Средствата за масова информация в Русия са особен вид организации с права и задължения, описани в отделен закон. Чуждестранните медии обикновено работят в Руската федерация след получаването на акредитация от министерството на външните работи (макар да не е задължително). Новият закон създава друга процедура за появата на чуждестранни медии в руската юридическа сфера – чрез зачисляването на изданията в министерството на правосъдието в списъка на чуждестранните агенти. Никакви допълнителни права у агентите няма да се появят.

Едновременно с появата на новите поправки в Съвета на Федерацията е предложено да бъдат задължени всички агенти да работят в Русия само чрез посредници. В същото време за чуждестранен агент по новия закон може да бъде призната всяко чуждестранно средство за масова информация. Означава ли това, че скоро чуждестранните кореспонденти няма да могат за работят в Русия без посредници? Какви ще са санкциите за нарушаването на закона?

"Ако съответната медия не бъде регистрирана като чуждестранен агент, такава медия ще престане да работи на територията на Руската федерация", поясни Пьотр Толстой. Как ще става това, той не обясни.

Вероятно сайтовете на чуждестранните медии няма да се блокират, тъй като руският закон забранява ограничението на достъпа до съобщенията и материалите на чуждестранните издания (макар че за разпространението на вестници, теле- и радио сигнал се изисква специално разрешение.)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес