Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Разследване показа онлайн активисти, разпространяващи конспиративни теории за Сирия

23 април 2018, 13:20 часа • 5552 прочитания

Разследването дали е имало химическа атака в Сирия продължава, но група влиятелни онлайн активисти вече разпространяват своята версия за събитията.

Още: Германският външен министър я няма на снимки с новия сирийски лидер: Фалшива новина

Още: "Хамас" в готовност да освободят заложници

Разследващите от Организацията за забрана на химическите оръжия (ОЗХО) се опитват да стигнат до Дума, където според медицински организации и спасителни служби силите на президента Башар Асад са хвърлили бомби с токсични вещества на 7 април. Сирийското правителство и Русия твърдят, че инцидентът е инсцениран. Великобритания, САЩ и Франция са уверени, че са използвани хлорин и нервнопаралитично вещество.

Въпреки липсата на категорична информация, някои хора в интернет са сигурни, че знаят какво се е случило на 7 април – те приемат твърденията на руската държава и медии, че атаките са измама и дело на джихадистки групировки или шпиони, които целят да хвърлят вината върху правителството на Асад и да дадат повод за намеса на Запада.

Сред тях са активисти и представящи се за независими журналисти. Някои имат десетки или стотици хиляди последователи в Twitter.

Още: Докато Блинкен е в Сеул: Северна Корея изстреля балистична ракета

Още: Пак Китай и пак вирус: Тревога за повторение на ковид пандемията и уверения, че няма страшно

Обявяват се за противници на войната, но подкрепят военните операции на сирийското правителство и руските въздушни удари. Според тях международните медии и организациите за защита на човешките права са в сговор със западните правителства, Саудитска Арабия, "Ислямска държава" и "Ал Кайда" да завладеят Сирия.

Една от тях е Ванеса Бийли, която има над 30 000 последователи и пише за сайт, определян от проверяващи факти като отдаден на конспирации и крайнодесни предразсъдъци. В отговор на въпроси, пратени от Би Би Си, тя определя текста им като "крещящ опит" "независимата журналистика да бъде заглушена".

Още: Саботаж в морето: Тайван обвини китайски кораб, че е прерязал подводен кабел

Още: Нови детайли за самолетната катастрофа в Казахстан, Азербайджан иска компенсации от Русия (СНИМКИ и ВИДЕО)

За нея обаче се знае много повече, отколкото за други, по-влиятелни онлайн фигури. Например Сара Абдалах, която има над 125 000 последователи – включително 250 журналисти от сериозни медии. Тя се описва като "независим ливански геополитически коментатор", но почти няма друго онлайн присъствие или текстове, публикувани извън социалните мрежи. В блога ѝ няма постове.

Според проучване на компанията Graphika тя е един от най-влиятелните акаунти в разговорите за Сирия и особено в разпространяването на дезинформация за химическата атака през 2017 г. и за дейността на доброволческата спасителна организация "Бели каски".

Според Скот Лукас, преподавател по международна политика в Бирмингамския университет, затрудненията да бъде получена информация от Сирия са отворили информационен вакуум, който бива запълнен от пристрастни източници. 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес