Разследването дали е имало химическа атака в Сирия продължава, но група влиятелни онлайн активисти вече разпространяват своята версия за събитията.
Още: След трагедията с българин: В Ивицата Газа откриха масов гроб на хуманитарни работници (ВИДЕО)
Още: Предупреждение от Япония: Мегаземетресение може да убие 300 000 души
Разследващите от Организацията за забрана на химическите оръжия (ОЗХО) се опитват да стигнат до Дума, където според медицински организации и спасителни служби силите на президента Башар Асад са хвърлили бомби с токсични вещества на 7 април. Сирийското правителство и Русия твърдят, че инцидентът е инсцениран. Великобритания, САЩ и Франция са уверени, че са използвани хлорин и нервнопаралитично вещество.
Въпреки липсата на категорична информация, някои хора в интернет са сигурни, че знаят какво се е случило на 7 април – те приемат твърденията на руската държава и медии, че атаките са измама и дело на джихадистки групировки или шпиони, които целят да хвърлят вината върху правителството на Асад и да дадат повод за намеса на Запада.
Сред тях са активисти и представящи се за независими журналисти. Някои имат десетки или стотици хиляди последователи в Twitter.
Още: Теч на газопровод предизвика огнен ад (ВИДЕО)
Още: Тайван се спасява от митата на Тръмп със свой план
Обявяват се за противници на войната, но подкрепят военните операции на сирийското правителство и руските въздушни удари. Според тях международните медии и организациите за защита на човешките права са в сговор със западните правителства, Саудитска Арабия, "Ислямска държава" и "Ал Кайда" да завладеят Сирия.
While armchair media opportunists do UK regime bidding & maintain crumbling #Syria propaganda facade, I am in #Saqba #EasternGhouta visiting main #WhiteHelmet centre that was situated next to Failaq Al Rahman bomb making factory, bombs that murdered Syrian civilians in #Damascus. pic.twitter.com/x9lLXvERb1
Още: Китай изненада Тайван с "блокада" (ВИДЕО и СНИМКИ)
Още: Нови заплахи: Разярен от Тръмп, Иран насочи ракети към военна база на САЩ
— vanessa beeley (@VanessaBeeley) April 22, 2018
Една от тях е Ванеса Бийли, която има над 30 000 последователи и пише за сайт, определян от проверяващи факти като отдаден на конспирации и крайнодесни предразсъдъци. В отговор на въпроси, пратени от Би Би Си, тя определя текста им като "крещящ опит" "независимата журналистика да бъде заглушена".
Още: Ето кога съдът на Южна Корея ще каже за импийчмънта на президента
Още: Израелският министър на финансите подаде оставка
За нея обаче се знае много повече, отколкото за други, по-влиятелни онлайн фигури. Например Сара Абдалах, която има над 125 000 последователи – включително 250 журналисти от сериозни медии. Тя се описва като "независим ливански геополитически коментатор", но почти няма друго онлайн присъствие или текстове, публикувани извън социалните мрежи. В блога ѝ няма постове.
German reporter on live TV says Syria’s Douma incident was a false flag attack https://t.co/rG5nQra7jn
— Sarah Abdallah (@sahouraxo) April 23, 2018
Според проучване на компанията Graphika тя е един от най-влиятелните акаунти в разговорите за Сирия и особено в разпространяването на дезинформация за химическата атака през 2017 г. и за дейността на доброволческата спасителна организация "Бели каски".
Според Скот Лукас, преподавател по международна политика в Бирмингамския университет, затрудненията да бъде получена информация от Сирия са отворили информационен вакуум, който бива запълнен от пристрастни източници.